Dzień Dziadków we Włoszech 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Dziadków we Włoszech zostało 70 dni, czyli 2 miesiące i 9 dni.

W 2024 roku Dzień Dziadków we Włoszech przypada na 2 października (środa).

Oficjalnie Dzień Babci i Dziadka we Włoszech obchodzony jest od 2005 roku, choć inicjatywy zmierzające do ustanowienia święta pojawiały się już znacznie wcześniej, pod koniec lat 70. XX wieku. Dopiero jednak dwadzieścia kilka lat później ożywiono inicjatywę, m. in. za sprawą Krajowego Związku Kwiaciarstwa i innych podobnych podmiotów. W czerwcu 1997 roku Arturo Croci i Franco Locatelli, ówczesny prezes Związku, wprowadzili do szkół projekt edukacyjny dotyczący kwiatów i roślin połączony z konkursem rysunków i wierszy dla dziadków. Spotkało się to z ogromnym zainteresowaniem, w ramach obchodów przygotowano tysiące wierszy i rysunków.

Pierwsze publiczne obchody Festa dei Nonni miały miejsce w 2004 roku w Lombardii, a patronat nad tym wydarzeniem objął prezydent Włoch Carlo Azeglio Ciampi. Zaangażował się także premier Silvio Berlusconi, który przekonywał, że święto powinno objąć cały kraj. Seniorzy podczas premierowego Dnia Babci i Dziadka mogli skorzystać ze zniżek w ponad 500 sklepach, a przed słynną mediolańską La Scalą odbył się wielki koncert, który poprowadził Mike Bongiorno, nestor włoskich prezenterów telewizyjnych.

W 2005 roku Parlament Włoch oficjalnie wprowadził Dzień Babci i Dziadka do kalendarza świąt, zobowiązując tym samym władze lokalne (regionów, prowincji i gmin) do ustanowienia inicjatyw mających na celu podkreślenie roli dziadków w społeczeństwie. Stanowią oni źródło wielkiej wartości, zarówno pod kątem bogactwa doświadczeń i mądrości, a także pomocy w wychowywaniu przyszłych pokoleń. Są niczym aniołowie, nieprzypadkowo więc data 2 października zbiega się we Włoszech z liturgiczną pamięcią aniołów stróżów w kalendarzu świętych katolickich.


Obchody Festa dei Nonni

W ramach święta Włosi spotykają się ze swoimi dziadkami i babciami, zapraszają ich do restauracji, przynoszą kwiaty, drobne prezenty. W szkołach organizowane są przedstawienia i konkursy, których bohaterami są dziadkowie.

- Nagroda dla dziadków

Z okazji Dnia Babci i Dziadka we Włoszech seniorom rodu przyznawane są specjalne nagrody przez prezydenta Republiki. Corocznie wręcza on Narodową Nagrodę Dziadków i Babci Włoch dziesięciu osobom, na podstawie rankingu opracowanego przez specjalną komisję Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Edukacji, Uniwersytetu i Badań. Wyróżnienia trafiają do dziadków, którzy wyjątkowo zasłużyli się w działalności społecznej.

- Piosenka na Dzień Babci i Dziadka we Włoszech

Włosi mają swoją oficjalną piosenkę Dnia Babci i Dziadka – „Tu sarai” napisana i skomponowana została w 2005 roku przez piosenkarza Waltera Bassaniego. Ta wzruszająca pieśń skierowana jest do wszystkich pokoleń, jej słowa mówią m. in. o tym, że „Będziesz lepszym człowiekiem, jeśli nosisz dziadków w sercu”. Piosenka została również przetłumaczona na język niemiecki, angielski i hiszpański, a w wielu krajach stała się oficjalnym motywem muzycznym Dnia Babci i Dziadka. Innym popularnym utworem jest „Ninna Nonna” , napisany przez Igora Nogarotto i Gregorio Michienziego.

- Niezapominajka – symbol dnia Babci i Dziadka we Włoszech

Symbolem święta jest niezapominajka, która we Włoszech występuje we wszystkich regionach. Według tradycji, nazwa „nie zapomnij mnie” powiązana jest z germańską legendą, zgodnie z którą Bóg nadawał roślinom imiona. Gdy jedna z nich wciąż nie miała imienia, krzyknęła: „Nie zapomnij o mnie, Boże!”. Bóg odpowiedział na to: „To będzie twoje imię!”.

Występowanie Dnia Dziadków we Włoszech w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela02.10.2022Dzień Dziadków we Włoszech 2022
Poniedziałek02.10.2023Dzień Dziadków we Włoszech 2023
Czwartek02.10.2025Dzień Dziadków we Włoszech 2025
Piątek02.10.2026Dzień Dziadków we Włoszech 2026
Sobota02.10.2027Dzień Dziadków we Włoszech 2027
Poniedziałek02.10.2028Dzień Dziadków we Włoszech 2028
Wtorek02.10.2029Dzień Dziadków we Włoszech 2029
Środa02.10.2030Dzień Dziadków we Włoszech 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 2 października