Święto św. Jana Chrzciciela we Florencji 2024

Do najbliższych obchodów Święta św. Jana we Florencji zostało 25 dni.

W 2024 roku Święto św. Jana Chrzciciela we Florencji przypada na 24 czerwca (poniedziałek).

Florencja, jedno z najpiękniejszych miast na świecie, święto swojego patrona św. Jana obchodzi 24 czerwca. Podczas tego wydarzenia, po włosku nazywanego La Festa di San Giovanni, każdy znajdzie coś dla siebie – od kolorowych pokazów sztucznych ogni, spektakli, po najkrwawszą odmianę gry w piłkę.


Św. Jan Chrzciciel – patron Florencji

Jan Chrzciciel przez wiele lat nawracał ludzi oraz przygotowywał ich na nadejście Jezusa Chrystusa. To on udzielił Zbawicielowi chrztu w rzece Jordan. Zginął, ponieważ odważył się publicznie skrytykować niemoralne małżeństwo króla Heroda Antypasa z Herodiadą, żoną własnego brata. Jan Chrzciciel jest jedną z najważniejszych postaci Kościoła, a dla mieszkańców Florencji stanowi nie tylko symbol moralnej prawości, ale i odzwierciedla męstwo, waleczność i niepokorności charakteryzujące właśnie Florentczyków. Wybór św. Jana Chrzciciela na patrona miasta sztuki nastąpił po jego całkowitym nawróceniu na chrześcijaństwo, około VIII wieku. Początkowo patronem był bóg Mars, a według legend Baptysterium San Giovanni zbudowano właśnie na ruinach władcy wojny.

Pierwsze uroczystości ku czci patrona miasta odbyły się w XIII wieku. Dzięki tym obchodom Baptysterium San Giovanni stało się ośrodkiem życia religijnego i politycznego Florencji. Szlachcice z okazji święta patrona ofiarowywali bogato zdobione świece, aby paliły się przed Baptysterium. Dawniej wydarzenie to kończyło odpalenie ogromnej świecy, którą przewożono rydwanem z Piazza della Signoria do Baptysterium. Rydwan, zwany także Carro di San Giovanni, dziś jest używany tylko podczas uroczystości wielkanocnych – tutaj można przeczytać o słynnym wybuchowym wozie.

Dzień św. Jana we Florencji

Obchody w hołdzie św. Jana rozpoczynają się od samego rana. O godzinie 8.00 w Baptysterium odprawiana jest msza za zmarłych Bractwa Św. Jana, następnie ma miejsce historyczna procesja z udziałem reprezentantów zabytkowych dzielnic Florencji. O godzinie 10.00 relikwie wystawiane są relikwie świętego, a władze miasta uroczyście przekazują świece arcybiskupowi na rzecz słynnej świątyni. To nawiązanie do starożytnego zwyczaju, które de facto zapoczątkowało Dzień św. Jana we Florencji. W ramach obchodów odbywają się ponadto uroczystości w katedrze, a także historyczna parada.

Na cześć patrona stolicy Toskanii organizowane są różne eventy sportowe, ale żaden nie przebije historycznego turnieju florenckiej piłki nożnej. Calcio Storico Fiorentino to połączenie zapasów, rugby i zapasów, więc jest to zabawa dla najodważniejszych obywateli miasta położonego nad rzeką Arno. Gra narodziła się w XVI wieku, biorą w niej udział 4 drużyny, które zakładają oczywiście historyczne kostiumy. Na boisku w Piazza Santa Croce pod okiem mieszkańców i turystów walczą one z niezwykłym poświeceniem, nierzadko przelewając krew, by wygrać turniej. W Dzień św. Jana odbywają się także zawody między klubami wiosłowymi wzdłuż rzeki Arno. Innym wydarzeniem sportowym na cześć patrona jest Notturna di San Giovanni, jeden z najstarszych wyścigów drogowych we Włoszech. Organizowany jest w okolicy 24 czerwca, a jego trasa biegnie przez najpiękniejsze zabytki miasta.

Punktem kulminacyjnym obchodów La Festa di San Giovanni jest pokaz fajerwerków późnym wieczorem. Pirotechniczny spektakl na cześć patrona we Florencji nazywany jest „Fochi”. Tradycja głosi, aby ludzie mieszkający w domach z widokiem na Piazzale Michelangelo, gdzie odpalane są fajerwerki, zaprosili przyjaciół i krewnych, by wspólnie zobaczyć przedstawienie.

Występowanie Święta św. Jana we Florencji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek24.06.2022Święto św. Jana Chrzciciela we Florencji 2022
Sobota24.06.2023Święto św. Jana Chrzciciela we Florencji 2023
Wtorek24.06.2025Święto św. Jana Chrzciciela we Florencji 2025
Środa24.06.2026Święto św. Jana Chrzciciela we Florencji 2026
Czwartek24.06.2027Święto św. Jana Chrzciciela we Florencji 2027
Sobota24.06.2028Święto św. Jana Chrzciciela we Florencji 2028
Niedziela24.06.2029Święto św. Jana Chrzciciela we Florencji 2029
Poniedziałek24.06.2030Święto św. Jana Chrzciciela we Florencji 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 24 czerwca