Dzień Konstytucji w Norwegii 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Konstytucji w Norwegii zostały 214 dni, czyli 7 miesięcy i 2 dni.

W 2025 roku Dzień Konstytucji w Norwegii przypada na 17 maja (sobota).

Dzień Konstytucji (Grunnlovsdagen) to jedno z najważniejszych świąt państwowych w Norwegii. Przypada 17 maja. Mieszkańcy krainy fiordów nazywają je także syttende mai lub søttende mai (czyli 17 maja) lub Nasjonaldagen (Święto Państwowe).

Historia Dnia Konstytucji


Święto upamiętnia podpisanie konstytucji Norwegii w dniu 17 maja 1814 roku w Eidsvoll. Dzięki temu ten skandynawski kraj został monarchią konstytucyjną. Konstytucja kraju wikingów jest drugą najstarszą na świecie, ale obchody święta zapoczątkowano dopiero kilkanaście lat po jej uchwaleniu. Była to inicjatywa środowisk patriotycznych i studentów, która przechodziła bez większego echa. Kiedy jednak w 1828 król Karl Johan zabronił świętowania, obywatele zbuntowali się. Norwegia na mocy traktatu z Moss z sierpnia 1814 roku tworzyła unię personalną ze Szwecją, a władcy nie podobało się, że Norwegowie manifestują swoją odrębność. Rok później doszło do starć demonstrantów z siłami unii. Po tym wydarzeniu oburzone społeczeństwo wymogło w końcu zgodę na obchody Dnia Konstytucji. Pierwsze oficjalne święto odbyło się w 1833 roku przy pomniku byłego premiera Christiana Krohga, człowieka który był symbolem walki z nadużyciami monarchii.

W 1864 roku miał miejsce pierwszy dziecięcy pochód, który dziś jest ważnym elementem obchodów Dnia Konstytucji. Wtedy wzięło w nim udział tylko pięciu chłopców (dziewczęta mogły maszerować dopiero od 1899 roku), którzy nawiązali do tradycji zapoczątkowanej przez Henrika Wergelanda w 1820 roku w Eidsvoll.

Dzień Konstytucji zyskał na znaczeniu po zakończeniu II wojny światowej. Niemieckie wojska poddały się 8 maja 1945 roku, a więc dziewięć dni przed obchodami. W związku z tym Dzień Wyzwolenia w Norwegii nie ma takiej rangi, jak właśnie syttende mai.


Obchody Dnia Konstytucji


Głównym elementem obchodów tego radosnego święta są parady z udziałem dzieci, młodzieży szkolnej, służb mundurowych, orkiestr i najróżniejszych organizacji lokalnych, wyznaniowych czy patriotycznych. Mile widziani są również imigranci, których w Norwegii jest wielu. Każda szkoła wystawia swoją delegację, jej przedstawiciele noszą sztandary placówek oraz flagi narodowe. Pochody zatrzymują się przy pomnikach bohaterów oraz domach seniorów. Przy pomnikach składane są kwiaty, w wielu miejscach rozbrzmiewa też honorowy salut wojskowy.

Największe wydarzenie odbywa się w stolicy Oslo, udział w uroczystościach bierze nawet do 100 tysięcy osób. Tradycyjnie (od 1906 roku) rodzina królewska pozdrawia świętujących z balkonu Pałacu Królewskiego. Ważnym elementem święta jest też odśpiewanie hymnu państwowego „Ja, vi elsker dette landet" oraz hymnu rodziny królewskiej „Kongesangen".

Dzień Konstytucji hucznie świętowany jest w całym kraju, od dużych miast, po wioski. W Trondheim parada młodych odbywa się wczesnym rankiem, natomiast wieczorem ma miejsce „Parada Obywateli" z udziałem strażaków, sportowców i organizacji studenckich. Ciekawe uroczystości z okazji Dnia Konstytucji organizowane są w Bergen - występy kuglarzy, przemarsze lokalnych organizacji oraz wojskowej młodzieżówki Buekorps, a także parada dzieci.

Kolorytu tym wszystkim wydarzeniom dodają flagi Norwegii, które zdobią budynki publiczne i domy rodzinne oraz stroje ludowe (nazywane „bunad”), które są powodem do dumy. Te najbardziej zdobione stroje świadczą o wysokim statusie społecznym. Imprezom towarzyszą najróżniejsze zabawy, kiermasze, koncerty, nie może zabraknąć oczywiście przekąsek, jak kiełbaski, ryby czy lody. W szkołach rano odbywa się uroczyste śniadanie, a rodziny najczęściej spotykają się w restauracjach na wspólnym posiłku.

Dzień Konstytucji zbiega się z punktem kulminacyjnym święta Russefeiring z okazji zakończenia edukacji przez uczniów szkół średnich. Tradycyjnie rozpoczyna się ono około 20 kwietnia i kończy właśnie 17 maja. Jak na młodzież przystało, bawią się oni do białego rana, niektórzy z nich jeżdżą specjalnie udekorowanymi autobusami lub vanami, z których donosi się głośna muzyka. Są organizowane nawet specjalne konkursy, jak autobus z najlepszym nagłośnieniem, oświetleniem, czy najciekawszym designem. Święto to jest symbolicznym wejściem młodych Norwegów w dorosłość i pożegnaniem znajomych ze szkoły średniej.

Występowanie Dnia Konstytucji w Norwegii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa17.05.2023Dzień Konstytucji w Norwegii 2023
Piątek17.05.2024Dzień Konstytucji w Norwegii 2024
Niedziela17.05.2026Dzień Konstytucji w Norwegii 2026
Poniedziałek17.05.2027Dzień Konstytucji w Norwegii 2027
Środa17.05.2028Dzień Konstytucji w Norwegii 2028
Czwartek17.05.2029Dzień Konstytucji w Norwegii 2029
Piątek17.05.2030Dzień Konstytucji w Norwegii 2030
Sobota17.05.2031Dzień Konstytucji w Norwegii 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 17 maja