Światowy Dzień Whisky 2022

Światowy Dzień Whisky będzie obchodzony jutro.

W 2022 roku Światowy Dzień Whisky przypada na 21 maja (sobota).

Święto dla wszystkich koneserów bursztynowego alkoholu – whisky. Chociaż nie potrzebują oni wymówki, żeby wypić szklaneczkę, to 3 sobota maja wręcz tego wymaga – w końcu to właśnie wtedy przypada Dzień Whisky.

Święto zapoczątkował szkocki student

Blair Bowman był studentem Uniwersytetu Aberdeen, ale też wielkim fanem whisky. Zaobserwował na mediach społecznościowych, że gin ma swoje święto i pomyślał, że taka okazja należy się też jego ulubionemu alkoholowi. W 2011 wykupił domenę WorldWhiskyDay.com. Strona zjednoczyła wszystkich miłośników whisky, którzy już 27 marca następnego roku obchodzili pierwszą edycję święta. Od tego czasu jej data przeniosła się na 3 sobotę maja. Tego dnia na całym świecie odbywają się imprezy, degustacje, warsztaty i wszystkie inne atrakcje związane z whisky. Święto jest obchodzone również w Polsce.

Chociaż teraz uwielbiana przez wielu, kiedyś whisky służyła jako środek do odkażania ran i leczenia chorób. Dopiero w późniejszych wiekach odkryto jej smak. Bardzo docenili ją Szkoci – to również oni są najbardziej znanym producentem złotego trunku. W Szkocji nazywa się ją często wodą życia – aqua vitae.

Przez wieki znane były 2 metody wytwarzania whisky: malt (ze słodu jęczmiennego) i grain (ze słodu zbożowego). Producenci whisky, np. John Walker zaczęli jednak mieszać te dwa rodzaje i tworzyć whisky typu blended, która pozwala na uzyskanie ciekawszego smaku. Obecnie najbardziej znane są whisky pochodzące ze Szkocji, Irlandii oraz amerykański bourbon. Co ciekawe, Japonia jest uważana przez koneserów za jednego z najlepszych producentów whisky.

Whisky wymaga pewnych konkretnych zasad serwowania. Koneserzy zwracają dużą uwagę na szkło, które wydobywa aromaty whisky. Trunek podaje się w szklance o kształcie tulipana z dodatkiem kilku kropel wody mineralnej. Drugi sposób to podanie w niskiej szklance z kostkami lodu.

Odwiedź degustację whisky

Jeżeli do tej pory nie doceniliśmy jeszcze tego rodzaju alkoholu, to święto może być okazją, żeby to zmienić. Tego dnia warto udać się na jedną z organizowanych degustacji i z pomocą profesjonalisty znaleźć rodzaj whisky odpowiadający naszemu podniebieniu.

Występowanie Światowego Dnia Whisky w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota16.05.2020Światowy Dzień Whisky 2020
Sobota15.05.2021Światowy Dzień Whisky 2021
Sobota20.05.2023Światowy Dzień Whisky 2023
Sobota18.05.2024Światowy Dzień Whisky 2024
Sobota17.05.2025Światowy Dzień Whisky 2025
Sobota16.05.2026Światowy Dzień Whisky 2026
Sobota15.05.2027Światowy Dzień Whisky 2027
Sobota20.05.2028Światowy Dzień Whisky 2028

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Stany Zjednoczone 🇺🇸 - Święto Sił Zbrojnych

Święta i obchody w kolejnych dniach po 21 maja