Światowy Dzień Whisky 2023

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Whisky zostało 56 dni, czyli 1 miesiąc i 26 dni.

W 2023 roku Światowy Dzień Whisky przypada na 20 maja (sobota).

Święto dla wszystkich koneserów bursztynowego alkoholu – whisky. Chociaż nie potrzebują oni wymówki, żeby wypić szklaneczkę, to 3 sobota maja wręcz tego wymaga – w końcu to właśnie wtedy przypada Dzień Whisky.

Święto zapoczątkował szkocki student

Blair Bowman był studentem Uniwersytetu Aberdeen, ale też wielkim fanem whisky. Zaobserwował na mediach społecznościowych, że gin ma swoje święto i pomyślał, że taka okazja należy się też jego ulubionemu alkoholowi. W 2011 wykupił domenę WorldWhiskyDay.com. Strona zjednoczyła wszystkich miłośników whisky, którzy już 27 marca następnego roku obchodzili pierwszą edycję święta. Od tego czasu jej data przeniosła się na 3 sobotę maja. Tego dnia na całym świecie odbywają się imprezy, degustacje, warsztaty i wszystkie inne atrakcje związane z whisky. Święto jest obchodzone również w Polsce.

Chociaż teraz uwielbiana przez wielu, kiedyś whisky służyła jako środek do odkażania ran i leczenia chorób. Dopiero w późniejszych wiekach odkryto jej smak. Bardzo docenili ją Szkoci – to również oni są najbardziej znanym producentem złotego trunku. W Szkocji nazywa się ją często wodą życia – aqua vitae.

Przez wieki znane były 2 metody wytwarzania whisky: malt (ze słodu jęczmiennego) i grain (ze słodu zbożowego). Producenci whisky, np. John Walker zaczęli jednak mieszać te dwa rodzaje i tworzyć whisky typu blended, która pozwala na uzyskanie ciekawszego smaku. Obecnie najbardziej znane są whisky pochodzące ze Szkocji, Irlandii oraz amerykański bourbon. Co ciekawe, Japonia jest uważana przez koneserów za jednego z najlepszych producentów whisky.

Whisky wymaga pewnych konkretnych zasad serwowania. Koneserzy zwracają dużą uwagę na szkło, które wydobywa aromaty whisky. Trunek podaje się w szklance o kształcie tulipana z dodatkiem kilku kropel wody mineralnej. Drugi sposób to podanie w niskiej szklance z kostkami lodu.

Odwiedź degustację whisky

Jeżeli do tej pory nie doceniliśmy jeszcze tego rodzaju alkoholu, to święto może być okazją, żeby to zmienić. Tego dnia warto udać się na jedną z organizowanych degustacji i z pomocą profesjonalisty znaleźć rodzaj whisky odpowiadający naszemu podniebieniu.