Letnie Święto Bankowe UK 2024

Do najbliższych obchodów Letniego święta bankowego w Anglii, Walii i Irlandii Północnej zostało 36 dni, czyli 1 miesiąc i 5 dni.

W 2024 roku Letnie Święto Bankowe UK przypada na 26 sierpnia (poniedziałek).

Summer Bank Holiday to święto, które u niektórych osób wywołuje nostalgiczne uczucia. W Anglii, Walii i Irlandii Północnej przypada bowiem w ostatni poniedziałek sierpnia, a to oznacza, że czas urlopu lub wakacji dobiegł końca. Trochę inaczej jest w Szkocji, gdzie Letnie Święto Bankowe przypada w pierwszy poniedziałek sierpnia, wakacje są więc w szczytowej fazie.

Summer Bank Holiday zostało wprowadzone w ustawie Bank Holidays Act z 1871 roku. Jego uzasadnienie było dość ciekawe, miało ono bowiem umożliwić pracownikom banków uczestniczenie w meczach krykieta. Dokładnie sto lat później ustawa Banking and Financial Dealings Act z 1971 roku przeniosła to święto państwowe na ostatni poniedziałek sierpnia w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. W Szkocji pozostał pierwszy poniedziałek sierpnia. Nazwa święta nawiązuje do tego, że w tym dniu banki są nieczynne, a większość firm i instytucji w Zjednoczonym Królestwie jest zamkniętych. Wyjątek stanowi Szkocja, gdzie jest to uzależnione od lokalnych zwyczajów.

Wiele osób Letnie Święto Bankowe spędza z przyjaciółmi przy grillu albo na imprezie. Niektórzy po prostu pracują w swoich ogrodach. Z racji tego, że w sierpniu pogoda zazwyczaj dopisuje, Brytyjczycy chętnie wybierają się na na wycieczki lub krótkie weekendowe wyjazdy, np. na plażę. Popularne kierunki to Woolacombe Beach, Weymouth Beach, Weymouth, Rhossili Bay, Fistral Beach czy Newquay. Dla Walijczyków, Irlandczyków i Anglików Summer Bank Holiday to ostatnia okazja, by spędzić czas nad morzem.

W całym kraju odbywa się wiele różnych imprez. Szczególnie godne uwagi są dwa festiwale – jeden w Anglii, drugi w Szkocji.

W Londynie w trakcie trwania Summer Bank Holiday ma miejsce karnawał Notting Hill. Zapoczątkowali go w 1965 roku imigranci z Karaibów, szczególnie z Trynidadu i Tobago. W ten sposób protestowali przeciwko rasizmowi, złym warunkom pracy i warunkom mieszkaniowym. Z czasem jednak wydarzenie zmieniło swój charakter i dziś to wielokulturowe święto, które wyróżniają żywiołowe kostiumy, taniec i muzyka grana na żywo. Karnawał trwa dwa dni (niedziela i poniedziałek) i rozciąga się na długości 5 kilometrów. W paradzie biorą udział przebrane w kostiumy zespoły tańczące w rytm muzyki.

W innych miastach brytyjskich również nie brakuje dużych wydarzeń. Na przykład w Manchesterze podczas Letniego Święta Bankowego odbywa się festiwal Manchester Pride, który przyciąga tysiące osób ze środowiska LGBT.

W Szkocji jednym z popularniejszych wydarzeń, które odbywa się w trakcie Summer Bank Holiday jest festiwal teatrów ulicznych w Edynburgu. To największy na świecie festiwal sztuki, który powstał w 1947 roku. Pierwotnie jego ideą było naprawienie relacji międzynarodowych, mocno nadszarpniętych po II wojnie światowej. W czasach tzw. żelaznej kurtyny Edynburg był jednym z niewielu miejsc, gdzie mogli spotkać się przedstawiciele sztuki teatralnej wschodniej i zachodniej Europy. Przez cały sierpień w mieście odbywają się najróżniejsze eventy, jak przedstawienia teatralne, koncerty, cyrk, kabarety, pokazy dla dzieci itp.

Występowanie Letniego święta bankowego w Anglii, Walii i Irlandii Północnej w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek25.08.2025Letnie Święto Bankowe UK 2025
Poniedziałek31.08.2026Letnie Święto Bankowe UK 2026
Poniedziałek30.08.2027Letnie Święto Bankowe UK 2027
Poniedziałek28.08.2028Letnie Święto Bankowe UK 2028
Poniedziałek27.08.2029Letnie Święto Bankowe UK 2029
Poniedziałek26.08.2030Letnie Święto Bankowe UK 2030
Poniedziałek25.08.2031Letnie Święto Bankowe UK 2031
Poniedziałek30.08.2032Letnie Święto Bankowe UK 2032

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Regiony

Święto jest obchodzone tylko w wybranych regionach kraju:

Anglia, Irlandia Północna i Walia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 26 sierpnia