Na Wyspach Brytyjskich długo nie było święta poświęconego dziadkom. Oficjalne obchody Grandparents Day w Zjednoczonym Królestwie zapoczątkowano w 1990 roku za sprawą organizacji charytatywnej Age Concern. W tej kwestii wzorowano się na USA, bowiem to właśnie tam narodził się Grandparents Day.
Za osobę, która najbardziej przyczyniła się do uchwalenia święta uważana jest Marian McQuade, skromna gospodyni i działaczka z Zachodniej Wirginii. Przez wiele lat uświadamiała ona Amerykanów na temat znaczenia osób starszych w społeczeństwie, wzywała do opieki nad seniorami pomagania im w różnych, codziennych sprawach. Jej wizja święta dziadków polegała na wspólnych spotkaniach rodzinnych oraz zaangażowania ich w wydarzenia społecznościowe. Jej praca na rzecz osób starszych zaowocowała uchwaleniem Grandparents Day w rodzinnym stanie Zachodnia Wirginia. To dało jej impuls do dalszej pracy - Marian McQuade kontaktowała się z gubernatorami, senatorami i kongresmanami we wszystkich stanach, by każdy z nich ogłosił swój Dzień Dziadków. W końcu w 1978 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter uchwalił oficjalne święto państwowe National Grandparents Day.
Brytyjscy dziadkowie na swoje święto musieli poczekać kilkanaście lat. Organizacja charytatywna, znana obecnie jako Age UK, po raz pierwszy wprowadziła Dzień Dziadków w 1990 roku. Od 2008 roku odbywa się w pierwszą niedzielę października, w przeciwieństwie do amerykańskich obchodów we wrześniu.
Obchody święta dziadków w Anglii, Szkocji czy Walii nie różnią się zbytnio od tych w innych krajach na świecie. Najważniejsze jest, aby wnuczkowie spędzili czas razem w dziadkami. W tym dniu całe rodziny spotykają się więc na wspólnym obiedzie, a dziadkowie dzielą się bezcennymi wspomnieniami. Kto jak nie oni są bowiem kopalnią anegdot dotyczących członków familii oraz jej historii. Młodzi obdarowują dziadków prezentami, wśród których są m. in. albumy ze zdjęciami, płyty CD z ulubionymi piosenkami, haftowane szale lub swetry, książki czy własnoręcznie upieczone ciasto.
Obchody Grandparents Day w Wielkiej Brytanii to także różne akcje społeczne i wydarzenia. Np. w 2016 roku zorganizowano imprezę charytatywną, która zachęcała ludzi do gotowania potraw przypominających ich dziadków. Imprezie patronował przedstawiciel młodego pokolenia, popularny na Wyspach youtuber Joe Sugg. Organizacja Age Concern zachęca też do dzielenia się zdjęciami i anegdotami dotyczącymi dziadków w serwisach społecznościowych, najlepiej oznaczonymi hashtagami #grandpics i #grandparentsday. Ponadto w całym kraju uruchomiono ścieżki spacerowe dla dziadków, aby wspólnie z wnukami mogli spędzić czas na świeżym powietrzu. Organizacje zachęcają również młodych ludzi do podjęcia wolontariatu w domach opieki. W domach spokojnej starości, a także szkołach czy kościołach organizowane są przedstawienia na cześć babci i dziadka.
Dzień Dziadków to okazja by docenić ich wkład na różnych polach. Z jednej strony dzielą się oni swoim doświadczeniem, przekazując ważne wartości, przekonania i ideały przyszłym pokoleniom, z drugiej pomagają w edukacji dzieci, opiekują się nimi. To okazja dla rodziny, aby okazać wdzięczność i szacunek starszemu pokoleniu.
Występowanie Dnia Dziadków w Wielkiej Brytanii w innych latach