Do najbliższych obchodów Dnia Dziennikarza Obywatelskiego zostało 57 dni, czyli 1 miesiąc i 26 dni.
W 2025 roku Dzień Dziennikarza Obywatelskiego przypada na 14 czerwca (sobota).
14 czerwca 2010 roku pierwszy raz w Polsce obchodzono Dzień Dziennikarza Obywatelskiego z inicjatywy Jolanty Paczkowskiej, która otrzymała w 2009 roku tytuł „Dziennikarki Obywatelskiej”.
Dziennikarstwo obywatelskie uprawiane jest przez niezawodowych dziennikarzy w interesie społecznym. Powstanie tego typu dziennikarstwa wiąże się z Internetem, który umożliwia swobodne, interaktywne i masowe przekazywanie informacji. Sieć internetowa pozwala na wszechstronną współpracę z dziennikarzami z całego świata. Do rozwoju dziennikarstwa obywatelskiego przyczynił się utworzony w 2000 roku południowokoreański serwis Ohmynews. Twórca portalu informacyjnego użył jako pierwszy określenia dziennikarza-obywatela. Założyciel serwisu informacyjnego zachęcił do tworzenia takich stron w skali globalnej przez koncerny medialne.
Pierwszym polskim serwisem dziennikarstwa obywatelskiego uznawana jest polskojęzyczna wersja Wikinews, która została stworzona 19 lutego 2005 roku. Kolejne serwisy były zakładane przez profesjonalnych wydawców medialnych. W kwietniu 2006 roku Thinkmedia otworzyła serwis iThink.pl, zaś w tym czasie Polskapresse uruchomiła serwis Wiadomości24.pl. W czerwcu 2006 roku została stworzona polska wersja EIOBA.pl. Również polskie portale internetowe dostrzegły potencjał dziennikarstwa obywatelskiego. Pierwszym polskim portalem, który udostępnił przestrzeń dla dziennikarzy obywatelskich była Interia.pl, która uruchomiła w lipcu 2007 roku serwis interia360.pl. Od 2006 roku koncern Media Regionalne (wcześniej Orkla Press Polska) rozwija sieć serwisów MM Moje Miasto, które pozwalają na publikację regionalnych wiadomości przez wszystkie chętne osoby.
Serwisy dziennikarstwa obywatelskiego wciąż ulegają dynamicznemu rozwojowi. Zasięg takich portali systematycznie się zwiększa. Dziennikarze obywatelscy wykazują o wiele lepszą znajomość lokalnych kontekstów zdarzeń i nie podlegają sztywnemu obowiązkowi pracy. Jednak dziennikarstwo obywatelskie spotyka się z krytyką. Zarzuca się im brak profesjonalizmu, częste publikacje przeredagowanych artykułów zawodowych dziennikarzy oraz wykorzystywanie dziennikarstwa obywatelskiego w komercyjnych celach przez wielkie koncerny medialne.
