Światowy Dzień Krwiodawcy 2023

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy zostało 139 dni, czyli 4 miesiące i 19 dni.

W 2023 roku Światowy Dzień Krwiodawcy przypada na 14 czerwca (środa).

Światowy Dzień Krwiodawcy upamiętnia dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył grupy krwi w układzie ABO oraz stworzył nowoczesny system klasyfikacji grup krwi. Naukowiec za swoje odkrycie otrzymał w 1930 roku Nagrodę Nobla. W 1937 roku lekarz wraz z Alexandrem S. Wienerem zidentyfikował czynnik RH, dzięki któremu transfuzje krwi stały się o wiele bezpieczniejsze. Święto zostało ustanowione 14 czerwca 2004 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Międzynarodową Federację Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC), Międzynarodową Federację Organizacji Krwiodawców oraz Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne.

Celem obchodów Dnia jest upowszechnianie wiedzy dotyczącej krwiodawstwa oraz podziękowanie dawcom za ich bezinteresowne przekazanie krwi. Krew stanowi jeden z najważniejszych elementów organizmu i dzięki niej można uratować wiele ludzkich żyć. Inicjatorzy Światowego Dnia Krwiodawcy określili cele na przyszłość, na przykład uświadomienie społeczeństwa o znaczeniu regularnego i dobrowolnego oddawania krwi oraz stworzeniu odpowiednich warunków do wykorzystywania krwi, a także produktów krwiopochodnych. Co roku wydarzenie odbywa się pod konkretnym hasłem, ustalany jest też gospodarz święta. Imprezę organizowały m. in.: Hanoi, Amsterdam, Shanghai, Colombo, Paryż, Seul, Buenos Aires, Barcelona, Melbourne, Londyn, Johannesburg. Dotychczasowe tematy Światowego Dnia Krwiodawcy brzmiały m. in.:

- Co możesz zrobić? Przekaż krew. Przekaż darowiznę
- Krew łączy nas wszystkich
- Dzięki za uratowanie mi życia.
- Daj życie, daj krew.
- Każdy dawca krwi jest bohaterem.
- Więcej krwi. Więcej życia.

Aktualnie w ponad 70 krajach więcej niż 90% donacji pochodzi od honorowych dawców krwi. Światowy Dzień Krwiodawcy stanowi także dodatkową pomoc dla publicznej służby krwi. Święto wraz z prowadzonymi kampaniami zachęcającymi do oddawania krwi jest okazją do uzupełnienia zasobów krwi. Tansfuzje krwi i produktów krwiopochodnych pomagają w ratowaniu milionów ludzkich żyć. Krew niezbędna jest w trakcie skomplikowanych zabiegów medycznych oraz operacji chirurgicznych, a także wykorzystywana jest w położnictwie i w leczeniu anemii dzieci. Do tej pory nie stworzono zadowalającego substytutu krwi, dlatego krew jest tak ważna w zachowaniu życia.