Europejski Dzień Talentów 2025

Do najbliższych obchodów Europejskiego Dnia Talentów zostało 246 dni, czyli 8 miesięcy i 3 dni.

W 2025 roku Europejski Dzień Talentów przypada na 25 marca (wtorek).

25 marca swoje święto może obchodzić każdy – w końcu każdy z nas ma jakiś talent, a to właśnie talenty celebrujemy tego dnia.


Święto powstało z inicjatywy Unii Europejskiej

Pierwszy Europejski Dzień Talentów odbył się 11 kwietnia 2011 roku. Właśnie wtedy w Węgrzech odbyła się konferencja Unii Europejskiej, której tematem było wspieranie talentów. Delegaci zaproponowali na datę święta 25 marca. Jest to data urodzin węgierskiego kompozytora Béli Bartóka, który jest uznawany za jednego w najważniejszych kompozytorów XX wieku. Unia Europejska podczas konferencji podkreśliła, jak ważne jest wspieranie utalentowanych osób z różnych grup społecznych. Mogą mieć oni wpływ na kulturę, ekonomię, medycynę i kto wie, może nawet zmienić świat. W końcu gdyby nikt nie uwierzył w Chopina, Marię Skłodowską-Curie albo Billa Gatesa, kto wie, gdzie dzisiaj byłaby ludzkość?


Czym tak naprawdę jest talent? Nie da się zastosować tutaj jednej definicji. Dla jednych będzie to szybkie czytanie, dla innych umiejętność chodzenia na szczudłach, dla innych zdolność zapamiętania ciągu liczb. Talent może być aktorski, sportowy, matematyczny, ale też emocjonalny, czy mentalny. Niektórzy mają talent do słuchania i udzielania innych rad, inni do nieprzejmowania się krytyką.


Są też osoby z bardzo...unikalnymi talentami. Niektóre z nich są całkowicie bezużyteczne: zwijanie języka w harmonijkę albo wyginanie palców w kierunkach, w które nie powinny się wygiąć. Talenty wielu osób są jednak naprawdę niepojęte i wydawałoby się, że powinny być możliwe tylko w komiksach. Stephen Wiltshire to geniusz, który potrafi narysować z pamięci całe miasta. Nie byłoby to tak niezwykłe, gdyby nie to, że wystarczy mu 20-minutowa rundka helikopterem, żeby z pamięci narysować kilkumetrową panoramę Nowego Jorku – każdy budynek, okno i ulicę.

Z kolei Daniel Kish to amerykański nastolatek, który po utracie wzroku nauczył się ...echolokacji. Za pomocą kliknięć języka potrafi ocenić, gdzie znajdują się dane przedmioty. Amerykanie mogą się też poszczycić mężczyzną, który nie odczuwa zimna. W 2007 roku wspiął się na Mount Everest... w szortach.


Zastanów się, jaki jest Twój talent

Nie ma na świecie osoby, która nie miałaby jakiegoś talentu. Jeżeli nie mamy oczywistych umiejętności, takich jak zdolności taneczne czy językowe, to tego dnia warto się zastanowić, w czym jesteśmy dobrzy. Może pieczemy wspaniałe ciasta albo mamy talent do sprzątania w szafie i układania rzeczy kolorami? Może polecamy ludziom dobre filmy i książki? Czasami nasz ukryty talent może okazać się przepustką do nowej kariery.

Występowanie Europejskiego Dnia Talentów w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota25.03.2023Europejski Dzień Talentów 2023
Poniedziałek25.03.2024Europejski Dzień Talentów 2024
Środa25.03.2026Europejski Dzień Talentów 2026
Czwartek25.03.2027Europejski Dzień Talentów 2027
Sobota25.03.2028Europejski Dzień Talentów 2028
Niedziela25.03.2029Europejski Dzień Talentów 2029
Poniedziałek25.03.2030Europejski Dzień Talentów 2030
Wtorek25.03.2031Europejski Dzień Talentów 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 25 marca