Dzień Matki w Hiszpanii 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Matki w Hiszpanii zostało 68 dni, czyli 2 miesiące i 7 dni.

W 2024 roku Dzień Matki w Hiszpanii przypada na 5 maja (niedziela).

Historia Dnia Matki w Hiszpanii

Dzień Matki w Hiszpanii (Dia de la Madre) ma długie tradycje, bowiem znano go już w XVII wieku. Był on powiązany z obchodami narodowego święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, data obchodów przypadała więc 8 grudnia. Przez wiele lat miał on głównie religijny charakter związany z kultem matki Jezusa, ale w XX wieku zaczęto inspirować się amerykańskim świętem Mother’s Day. 8 maja 1914 roku uznano je w USA za święto narodowe przypadające na drugą niedzielę maja. W Hiszpanii od tego czasu zaczęły pojawiać się różne inicjatywy z wyraźniejszym uhonorowaniem kobiet. W 1925 roku poeta Julio Menéndez García z Walencji opublikował broszurę promującą obchody Dnia Matki we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych, napisał też „Hymn do Matki” .

W wielu częściach kraju przyjęto nowe terminy, np. w Madrycie 4 października, w Granollers 6 maja. Ale pierwszą gminą, która oficjalnie obchodziła Dzień Matki była malutka Breña Baja. Poeta i radny Félix Duarte zaproponował w 1936 roku, by obchodzić święto na sesji plenarnej rady gminy – zatwierdzono je jako co roczne wydarzenie przypadające co trzecią niedzielę maja.

Przez kolejne lata „nowy” Dzień Matki zyskiwał na popularności, aż w 1965 roku ustalono, żeby zrobić je osobnym wydarzeniem. Miało to z jednej strony pomóc w odzyskaniu religijnego charakteru święta Niepokalanej, a z drugiej wzmocnić znaczenie Dnia Matki. Wtedy kolejny raz zainspirowano się Stanami Zjednoczonymi i wybrano maj, dokładnie pierwszą niedzielę miesiąca. Wiele dla promocji tego święta w latach 60. zrobiły też sieci sklepów handlowych, dla których był to oczywiście jeden ze sposobów na zwiększenie obrotów.

Obchody Dnia Matki w Hiszpanii

Największą wartością świąt takich jak Dzień Mamy czy Dzień Babci jest wspólne spędzanie czasu z bliskimi – nic nie zastąpi wspólnego obiadu, wyjścia do restauracji, kina czy parku. Prezenty, choć to miłe dowody uznania, są w tym dniu tylko dodatkiem. Dzieci najczęściej wręczają kwiaty, czekoladki, książki czy inne drobne upominki. Wiele pociech piszę na tę okazję wiersze lub maluje laurki, co ma znacznie większą wartość niż kupiony kubek z nadrukiem czy słodycze. Te młodsze, które wciąż mieszkają z rodzicami, mają z kolei okazję odciążyć je od codziennych obowiązków i np. pozmywać naczynia, zrobić pranie czy posprzątać.

Jako, że w Hiszpanii tradycja Dnia Matki ma również aspekt religijny i jest ściśle związana z uwielbieniem Matki Boskiej, to w niedzielę odbywają się też specjalne nabożeństwa dla matek i ich dzieci.

Na koniec warto przytoczyć pewne badania, które przeprowadzili Hiszpanie. Pierwszy wniosek to ogromna rola matki w rodzinie, która jest wręcz zarządcą domu i podstawowym filarem struktury rodziny. Drugie ciekawe spostrzeżenie to czas, jaki mamy z tego słonecznego kraju poświęcają sobie. 39 minut dziennie to dużo mniej niż średnia europejska, która wynosi 50 minut. Badanie wykazało również, że uścisk jest na Półwyspie iberyjskim uznawany za najlepszy dowód wdzięczności.

Występowanie Dnia Matki w Hiszpanii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela01.05.2022Dzień Matki w Hiszpanii 2022
Niedziela07.05.2023Dzień Matki w Hiszpanii 2023
Niedziela04.05.2025Dzień Matki w Hiszpanii 2025
Niedziela03.05.2026Dzień Matki w Hiszpanii 2026
Niedziela02.05.2027Dzień Matki w Hiszpanii 2027
Niedziela07.05.2028Dzień Matki w Hiszpanii 2028
Niedziela06.05.2029Dzień Matki w Hiszpanii 2029
Niedziela05.05.2030Dzień Matki w Hiszpanii 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 5 maja