Dzień Wspólnoty Madryckiej 2025

Do najbliższych obchodów zostało 199 dni, czyli 6 miesięcy i 18 dni.

W 2025 roku Dzień Wspólnoty Madryckiej przypada na 2 maja (piątek).

Statut Wspólnoty Madrytu został zatwierdzony 1 marca 1983 roku. W 1984 roku uchwalono w związku z tym święto państwowe, ale na termin obchodów wybrano 2 maja – tego dnia w 1808 roku doszło do powstania Madrytczyków przeciw francuskim okupantom, którzy zajmowali większą część Półwyspu Iberyjskiego. Była to pierwsza wojna o niepodległość w historii Hiszpanii – mieszkańcy Madrytu dali impuls reszcie kraju do walki z francuską armią. Było to jedno z kluczowych wydarzeń, które zapoczątkowało upadek imperium Napoleona Bonaparte.

Obchody związane z Dniem Wspólnoty Madryckiej (Día de la Comunidad de Madrid) można podzielić na dwie części. Pierwsza to oficjalne uroczystości upamiętniające madryckich bohaterów i ofiary powstania. Niepodległościowcy 2 maja stawili opór okupantowi, ale już kolejnego dnia zapłacili za to najwyższą cenę. Francuzi szukając odwetu dokonali masakry na ulicach Madrytu, zabijając każdą osobę, przy której znaleziono jakąkolwiek broń. Jako broń kwalifikowano również igły do szycia czy nożyczki, stąd życie straciło wielu cywili. Słynny malarz Francisco de Goya przedstawił te egzekucje w swoim obrazie „Egzekucje z 3 maja 1808 roku”.

Na cmentarzu La Florida znajduje się masowy grób powstańców, przy którym w dniu święta składane są kwiaty. W stolicy Hiszpanii jest jeszcze kilka pomników upamiętniających wojowników, gdzie 2 maja mieszkańcy oddają im hołd. Na placu Puerta del Sol (główny plac w Madrycie) kwiaty składane są przy tablicach pamiątkowych na budynku Real Casa de Correos – poświęcone są one powstańcom oraz obywatelom, którzy pomagali ofiarom zamachu terrorystycznego z 11 marca 2004 roku.

W tym samym budynku, który służy obecnie jako siedziba urzędu Prezydenta Wspólnoty Madrytu, w ramach obchodów święta wręczane są Medale Wspólnoty Madryckiej. Jest to uznanie osiągnięć instytucji oraz osób, które przysłużyły się temu regionowi. Pierwszy medal w 1985 roku otrzymał Juan Carlos I, król Hiszpanii. Na liście laureatów są także m. in. Placido Domingo, Julio Iglesias, Muzeum Narodowe Prado, Stowarzyszenie Ofiar Terroryzmu czy kluby piłkarskie z tego miasta – Real, Atletico i Getafe.

Po złożeniu kwiatów, wręczeniu medali, odegraniu hymnu i przemowach przychodzi w końcu czas na paradę wojskową, która rozpoczyna się na placu Puerta del Sol i biegnie historycznymi ulicami Madrytu.

Druga cześć obchodów związana jest z zabawą. Fiesta obejmuje najróżniejsze imprezy rozrywkowe – koncerty, spektakle teatralne, zawody sportowe, warsztaty (np. muzyczne, kulinarne), degustacje win i potraw, walki byków (torreadorzy noszą w tym dniu specjalne stroje z epoki), przedstawienia teatralne i wystawy, pokazy filmów i wiele innych. W każdym mieście wchodzącym w skład autonomii madryckiej odbywają się jakieś eventy, wszędzie jest głośno, kolorowo i wesoło.

Występowanie w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek02.05.2023Dzień Wspólnoty Madryckiej 2023
Czwartek02.05.2024Dzień Wspólnoty Madryckiej 2024
Sobota02.05.2026Dzień Wspólnoty Madryckiej 2026
Niedziela02.05.2027Dzień Wspólnoty Madryckiej 2027
Wtorek02.05.2028Dzień Wspólnoty Madryckiej 2028
Środa02.05.2029Dzień Wspólnoty Madryckiej 2029
Czwartek02.05.2030Dzień Wspólnoty Madryckiej 2030
Piątek02.05.2031Dzień Wspólnoty Madryckiej 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Regiony

Święto jest obchodzone tylko w wybranych regionach kraju:

Madryt

Święta i obchody w kolejnych dniach po 2 maja