Dzień Kastylii-La Manchy 2024

Obchody Dnia Kastylii-La Manchy były 55 dni, czyli 1 miesiąc i 24 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Kastylii-La Manchy przypadły na 31 maja (piątek).

Wspólnota autonomiczna Kastylia-La Mancha powstała 15 listopada 1978 roku, statut uchwalono 16 sierpnia 1982 roku. Święto regionu upamiętnia jednak inne ważne wydarzenie. Dzień Kastylii-La Manchy (Día de Castilla-La Mancha) obchodzony jest 31 maja, na pamiątkę pierwszych obrad Sądów Okręgowych w 1983 roku. Rok później, w pierwszą rocznicę historycznych posiedzeń, mieszkańcy celebrowali już święto regionalne.

Dzień Kastylii-La Manchy

Główne obchody święta odbywają się każdego roku w innym mieście, m. in. w Ciudad Real, Toledo, Guadalajarze czy Albacete. Organizowane są wydarzenia muzyczne, teatralne, sportowe, wystawy lokalnej sztuki i rzemiosła, pokazy filmów związanych z regionem czy wspólne degustacje lokalnych potraw i wina. Na budynkach publicznych i domach można podziwiać flagi i herby Kastylii-La Manchy, z charakterystycznym zamkiem symbolizującym starożytne królestwo Kastylii.

W Dzień Kastylii-La Manchy wręcza się także wyróżnienia. Są to najwyższe wyróżnienia przyznawane przez regionalny rząd, m. in Złote Medale Regionu. Osobno dostają je osoby, instytucje i podmioty za zasługi, które sprzyjały interesom regionu, osobno za dokonania w dziedzinie zdrowia, inicjatywy społecznej oraz za osiągnięcia sportowe. Wśród laureatów są m. in. takie sławy jak reżyser Pedro Almodóvar, który urodził się w Calzada de Calatrava, w prowincji Ciudad Real, czy piłkarska legenda Barcelony, Andres Iniesta (przyszedł na świat w Fuentealbilla, w prowincji Albacete), którego bramka dała mistrzostwo świata reprezentacji Hiszpanii w 2010 roku. Nagrody otrzymały też takie instytucje jak Muzeum Hiszpańskiej Sztuki Abstrakcyjnej czy Bractwo Krwiodawców Kastylia-La Mancha.

Kastylia-La Mancha – ojczyzna Don Kichota

Kastylia-La Mancha to wspólnota autonomiczna w środkowej Hiszpanii, ze stolicą w Toledo. Jest to jeden z najsłabiej zaludnionych regionów tego kraju, wyróżniający się pustynnym krajobrazem. Na tym terenie dawniej dochodziło do licznych bitew chrześcijan z muzułmanami, swoje piętno odcisnęli także Iberowie, Celtowie, Rzymianie czy Wizygoci. Kastylia-La Mancha znana jest również z tego, że to ojczyzna Don Kichota. Wypoczywał on np. w jaskini Montesinos, która dzisiaj jest największym siedliskiem nietoperzy w tej części Europy. Inne charakterystyczne obiekty związane z bohaterem powieści Cervantesa to wiatraki z okolic miasteczka Consuegra. Miłośnicy Don Kichota mogą nawet podróżować jego szlakiem, który rozpoczyna się w zabytkowym Toledo, mieście, które wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Występowanie Dnia Kastylii-La Manchy w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek31.05.2022Dzień Kastylii-La Manchy 2022
Środa31.05.2023Dzień Kastylii-La Manchy 2023
Sobota31.05.2025Dzień Kastylii-La Manchy 2025
Niedziela31.05.2026Dzień Kastylii-La Manchy 2026
Poniedziałek31.05.2027Dzień Kastylii-La Manchy 2027
Środa31.05.2028Dzień Kastylii-La Manchy 2028
Czwartek31.05.2029Dzień Kastylii-La Manchy 2029
Piątek31.05.2030Dzień Kastylii-La Manchy 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Regiony

Święto jest obchodzone tylko w wybranych regionach kraju:

Kastylia-La Mancha

Święta i obchody w kolejnych dniach po 31 maja