Dzień Galicji 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Galicji zostały 2 dni.

W 2024 roku Dzień Galicji przypada na 25 lipca (czwartek).

Galicja jest wspólnotą autonomiczną w ramach Królestwa Hiszpanii, z własnym parlamentem i rządem. W jej skład wchodzą prowincje A Coruña, Lugo, Ourense i Pontevedra. Święto Narodowe Galicji (znane również jako Dzień Galicyjski) jest oficjalnym świętem tego rejonu tradycyjnie związanego z rybołówstwem. Oficjalnie uchwalono je 1 stycznia 1979 roku, ale początki tego wydarzenia sięgają 1919 roku.

Historia Dnia Galicji

Pomysłodawcą wprowadzenia Dnia Galicji (Día Nacional de Galicia) do kalendarza świąt hiszpańskich było Zgromadzenie Irmandades da Fala. Projekt ogłoszono w 1919 roku w Santiago de Compostela, jako termin wybrano 25 lipca, dzień patrona Galicji św. Jakuba (jego szczątki są przechowywane w Santiago de Compostela). Ta nacjonalistyczna organizacja powstała zaledwie rok wcześniej, a jej celem było m. in. uchwalenie pełnej autonomii dla Galicji, wstąpienie do Ligi Narodów, sprawowanie władzy ustawodawczej i sądowniczej przez naród galicyjski czy równe praca kobiet i mężczyzn. Była to pierwsza organizacja polityczna, która używała wyłącznie języka galicyjskiego.

Święto obchodzone jest do dziś, choć podczas dyktatury Franco było to trudne. W tym okresie symbolem wydarzenia była tradycyjna msza dla galicyjskiej poetki i ikony literackiej Rosalii de Castro w Klasztorze św. Dominika oraz tajne spotkania. Po śmierci Franco świętowano już bez ryzykowania represji, choć nierzadko dochodziło do różnych zamieszek na tle politycznym.

Obchody Święta Narodowego Galicji

Uroczystości poświęcone św. Jakubowi oraz małej ojczyźnie Galicyjczyków trwają około dwóch tygodni. W tym okresie wszędzie słychać muzykę, odbywają się przedstawienia teatralne, parady uliczne, wystawy regionalnych strojów i tańców ludowych i festiwale. Kulminacyjny punkt Święta Narodowego Galicji to 24 i 25 lipca. W nocy 24 lipca w Compostelii ma miejsce spektakularny pokaz fajerwerków. 25 lipca w Katedrze odprawiana jest uroczysta msza, w której król lub delegat z domu królewskiego składa tradycyjną ofiarę Apostołowi z Santiago.

W Hiszpanii polityka wywołuje wiele emocji, więc i Dzień Galicji jest okazją do różnych form wyrażania swoich poglądów. Zwłaszcza, że Galicyjczycy są bardzo przywiązani do swoich rodzinnych stron, lokalna tradycja, historia ma bardzo duże znaczenie. Działa tu sporo organizacji i ugrupowań nacjonalistycznych, wiele z nich (choć nie tylko z tej opcji politycznej) organizuje duże demonstracje upamiętniające bohaterów, poetów z tego regionu itp. Poważnie traktują go również przedstawiciele rządu galicyjskiego czy różnych instytucji – w Dniu Galicji nie brakuje więc przemówień czy wspólnego śpiewania hymnu.

Występowanie Dnia Galicji w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek25.07.2022Dzień Galicji 2022
Wtorek25.07.2023Dzień Galicji 2023
Piątek25.07.2025Dzień Galicji 2025
Sobota25.07.2026Dzień Galicji 2026
Niedziela25.07.2027Dzień Galicji 2027
Wtorek25.07.2028Dzień Galicji 2028
Środa25.07.2029Dzień Galicji 2029
Czwartek25.07.2030Dzień Galicji 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Regiony

Święto jest obchodzone tylko w wybranych regionach kraju:

Galicja

Święta i obchody w kolejnych dniach po 25 lipca