Dzień Modlitw za Kierowców 2024

Obchody Dnia Modlitw za Kierowców były 38 dni, czyli 1 miesiąc i 8 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Modlitw za Kierowców przypadły na 14 kwietnia (niedziela).

Dzień Modlitw za Kierowców to inicjatywa, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Osoby kierujące pojazdami w ruchu ulicznym jak mało kto tej modlitwy potrzebują – nawet najlepsi specjaliści zdają sobie sprawę, że bezpieczeństwo na drodze nie zależy tylko od nich. Nieprzewidziane manewry innych kierowców spowodowane nadmierną prędkością, brakiem odpowiedzialności, umiejętności czy alkoholem, doprowadziły już do niejednego wypadku.

Historia Dnia Modlitw za Kierowców


Dzień Modlitw za Kierowców organizowany jest przez Krajowe Duszpasterstwo Kierowców, we współpracy z MIVA Polska (stowarzyszenie/organizacja na rzecz misyjnych środków transportu), Komendą Główną Policji i Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wydarzenie zapoczątkowane w 2007 roku przypada w trzecią niedzielę wielkanocną, a jego celem jest modlitwa za kierowców i przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich poruszających się po drogach. Są to więc nie tylko osoby prowadzące samochody, motory czy autobusy, ale i rowerzyści oraz piesi.

Dzień Modlitw za Kierowców nieprzypadkowo obchodzimy w trzecią niedzielę wielkanocną - to okres przed majówką. Niestety, niechlubną tradycją jest, że po każdym długim weekendzie w Polsce głośno mówi się o liczbie wypadków, które miały wtedy miejsce. Akcja Krajowego Duszpasterstwa Kierowców daje więc nadzieję, że kierowcy będą jeździć odpowiedzialnie.

Misją święta jest apelowanie o rozsądek na drogach, ale w intencji kierowców sprawowana jest także uroczysta msza świętą. Podczas nabożeństwa nie może zabraknąć modlitwy do św. Krzysztofa, patrona podróżnych i kierowców. Proszą oni m. in. o to, by kierować pojazdem dla dobra drugich i potrafić opanować pokusę przekraczania granicy bezpieczeństwa szybkości. Natomiast 25 lipca w wielu kościołach z okazji wspomnienia św. Krzysztofa odbywa się nawet święcenie pojazdów.

Każda edycja święta ma swoje motto, np.:
- „Niesiemy Pokój i Dobro na wszystkich drogach”
- „Otoczmy troską życie na naszych drogach"
- „Z Miłością na wszystkich drogach”
- „W mocy Ducha z Miłością na każdej drodze”
- „Bądźmy miłosierni na drogách“
- „Z odnowionym sercem w drogę”.

Dzień Modlitw za Kierowców


Policyjne statystyki są bezlitosne – około 85% kierowców przekracza dozwoloną prędkość. Jest to śmiertelne zagrożenie także dla pieszych, bowiem stanowią oni ponad 30% zabitych w wypadkach. Dane odnośnie wszystkich zdarzeń drogowych w Polsce także nie są dobre, zwłaszcza w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej. Kilkadziesiąt tysięcy wypadków, poszkodowanych osób oraz ponad 2000 zabitych – to średni bilans roku kalendarzowego na rodzimych drogach. Optymizmem napawa jednak fakt, że każdego roku liczba takich incydentów maleje. To pokazuje, że takie inicjatywy jak Dzień Modlitw za Kierowców są jak najbardziej słuszne.

Organizatorzy święta, na czele z ks. Marianem Midurą, krajowym duszpasterzem kierowców, apelują o odpowiedzialną jazdę, zarówno o przestrzeganie przepisów, jak i zachowywanie się zgodnie z dekalogiem kierowcy. Warto więc znać 10 przykazań dla zmotoryzowanych:

Dekalog kierowcy:


1. Nie będziesz egoistą na drodze!
2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi!
3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować!
4. Szanuj pieszych!
5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy!
6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny!
7. Nie bądź brawurowy w prędkości!
8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo!
9. Pomagaj potrzebującym na drodze!
10. Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji!

Występowanie Dnia Modlitw za Kierowców w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela01.05.2022Dzień Modlitw za Kierowców 2022
Niedziela23.04.2023Dzień Modlitw za Kierowców 2023
Niedziela04.05.2025Dzień Modlitw za Kierowców 2025
Niedziela19.04.2026Dzień Modlitw za Kierowców 2026
Niedziela11.04.2027Dzień Modlitw za Kierowców 2027
Niedziela30.04.2028Dzień Modlitw za Kierowców 2028
Niedziela15.04.2029Dzień Modlitw za Kierowców 2029
Niedziela05.05.2030Dzień Modlitw za Kierowców 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 14 kwietnia