Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego 2024

Obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego były 12 dni temu.

W 2024 roku obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego przypadły na 14 kwietnia (niedziela).

Jeśli mielibyśmy wskazać ponadczasową księgę, to Biblia wydaje się być oczywistym wyborem. Jest czytana przez kolejne pokolenia, w wielu krajach, przez ludzi z najróżniejszych warstw społecznych. Od wieków stanowi inspirację dla artystów, pisarzy, malarzy i milionów ludzi. W Polsce Biblia również jest otoczona stosownym kultem, a w kalendarzu świąt nietypowych znajdziemy m. in. takie wydarzenie jak Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego.

Historia Narodowego Czytania Pisma Świętego


Narodowe Czytanie Pisma Świętego narodziło się w związku z 1050 rocznicą chrztu Polski. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II, Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR oraz Fundacja Dabar. W styczniu 2017 roku pomysłodawcy przedstawili abp. Stanisławowi Gądeckiemu projekt, który przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaakceptował i objął nad nim patronat honorowy. Narodowe Czytanie Pisma Świętego przypada w Niedzielę Biblijną, czyli 14 dni po Wielkanocy. Jest ono jednocześnie inauguracją Tygodnia Biblijnego.

Święto jest okazją do podkreślenia chrześcijańskich tradycji naszego kraju, ale i ukazanie Pisma Świętego jako uniwersalnego tekstu kultury, ponadczasowego zbioru motywów, symboli i wzorców osobowych.

Obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego


14 dni po Wielkanocy przypada Niedziela Biblijna, czyli dzień Narodowego Czytania Pisma Świętego. To wtedy na nabożeństwach czytana jest Biblia, zarówno w tych najbardziej znanych miejscach jak Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie czy kaplica Matki Bożej na Jasnej Górze, jak i parafiach w całym kraju, w miasteczkach i wsiach. W ramach obchodów szczególnie omawiany jest konkretny fragment Biblii, np. List św. Pawła do Galatów czy Ewangelia wg św. Marka z odpowiednim nawiązaniem do Niedzieli Biblijnej. Organizatorzy w pomysłowy sposób zachęcają do czytania - rozdają w parafiach pojedyncze fragmenty tekstu, by wierni mogli odczytać je samodzielnie w domu i odnieść do swojej sytuacji życiowej oraz przywołać w modlitwie. Każdego roku wydarzenie ma inne motto, np. „Weź i czytaj!", „Pokój temu domowi”, „Głosili ewangelię mocą Ducha Świętego”.

Do udziału w akcji często zapraszane są sławne osoby, które inspirują się Biblią w swoim życiu, m. in. sportowcy, aktorzy, muzycy czy przedsiębiorcy. Publicznie odczytują oni wybrane przez siebie fragmenty świętej księgi.

Zgodnie z duchem czasu, inicjatywy związane z Narodowym Czytaniem Pisma Świętego organizowane są także w najróżniejszych instytucjach, organizacjach czy placówkach dydaktyczno-wychowawczych oraz Internecie i mediach społecznościowych, by dotrzeć do większego grona, zwłaszcza młodych ludzi. Każdy może skorzystać z aplikacji mobilnej, która zawiera tekst Biblii Tysiąclecia wraz z komentarzem do wszystkich czytań niedzielnych oraz Słownik Teologii Biblijnej.

Występowanie Narodowego Czytania Pisma Świętego w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela11.04.2027Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego 2027
Niedziela19.04.2026Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego 2026
Niedziela04.05.2025Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego 2025
Niedziela23.04.2023Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego 2023
Niedziela01.05.2022Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego 2022
Niedziela18.04.2021Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego 2021
Niedziela26.04.2020Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego 2020
Niedziela05.05.2019Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego 2019
Niedziela15.04.2018Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego 2018
Niedziela30.04.2017Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego 2017

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 14 kwietnia