Dzień Ludzi Bezdomnych 2024

Dzień Ludzi Bezdomnych będzie obchodzony jutro.

W 2024 roku Dzień Ludzi Bezdomnych przypada na 14 kwietnia (niedziela).

To święto, które obchodzimy 14 kwietnia, pierwsza edycja miała miejsce w 1996 roku. Ludzie, którym zawdzięczamy ustanowienie Dnia Ludzi Bezdomnych, to Krzysztof Cybruch i Marek Kotański.

Marek Kotański to twórca stowarzyszenia Monar i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności Markot, natomiast Cybruch to wieloletni szef zespołu promocji i obsługi merytorycznej przewodniczącego Monaru oraz nieformalny rzecznik prasowy Marka Kotańskiego. Krzysztof Cybruch był także twórcą honorowego tytułu „Przyjaciel Ludzi Bezdomnych". W ramach święta organizowane są akcje pomocy ludziom bezdomnym oraz kampanie informacyjne, których celem jest zwrócenie uwagę społeczeństwa na problemy ludzi bezdomnych.

Niewielu bezdomnych szuka zakwaterowania w schroniskach lub noclegowniach. W społeczeństwie funkcjonują krzywdzące stereotypy dotyczące bezdomności, które utrudniają prawdziwą integrację społeczną. Osoby żyjące na ulicy często określane są w pejoratywny sposób i nazywane złodziejami, pijakami czy menelami. Ale nie każdy jest alkoholikiem, narkomanem lub żebrakiem. To najczęściej ludzie ze skomplikowaną i tragiczną historią. Stereotyp bezdomnego jako brudnego, pijanego oraz natarczywego krzywdzi przede wszystkim człowieka. Czasami w życiu popełnia się błędy, przez które można stracić wszystko. Jednak każdy powinien mieć szansę, a przede wszystkim nadzieję na poprawę losu. Nieprawdą jest, że bezdomność dotyka jedynie osoby o bardzo niskim wykształceniu lub dochodach. Wśród nich można spotkać ludzi o wyższym wykształceniu, byłych biznesmenów, czy tak zwanych ludzi sukcesu. Kiedyś mieli wszystko: rodzinę, dom, majątek, a dziś mają jedynie wspomnienia tych chwil. Ulica wciąga jak bagno, często z braku perspektyw i nadziei, osoby bezdomne wchodzą w konflikty z prawem. A osoby bezdomne to nie tylko mężczyźni, ale także kobiety i dzieci.

W jaki sposób można pomóc osobom żyjącym na ulicy? Na przykład przekazując przedmioty codziennego użytku jadłodajniom oraz organizacjom specjalizujących się w bezdomności. W Warszawie postawiono biały pojemnik z zamykanymi na kłódkę szafkami. Na każdej szafce wisi kartka z listą rzeczy, których potrzebuje dana osoba bezdomna. Każdy chętny może zapoznać się z potrzebami i włożyć przedmioty w odpowiednią szafkę. A czasami, nie tylko w Dniu Ludzi Bezdomnych, warto zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na osobę bezdomną przede wszystkim jak na człowieka.

Występowanie Dnia Ludzi Bezdomnych w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek14.04.2022Dzień Ludzi Bezdomnych 2022
Piątek14.04.2023Dzień Ludzi Bezdomnych 2023
Poniedziałek14.04.2025Dzień Ludzi Bezdomnych 2025
Wtorek14.04.2026Dzień Ludzi Bezdomnych 2026
Środa14.04.2027Dzień Ludzi Bezdomnych 2027
Piątek14.04.2028Dzień Ludzi Bezdomnych 2028
Sobota14.04.2029Dzień Ludzi Bezdomnych 2029
Niedziela14.04.2030Dzień Ludzi Bezdomnych 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 14 kwietnia