Dzień Radia 2024

Obchody Dnia Radia były 45 dni, czyli 1 miesiąc i 15 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Radia przypadły na 11 kwietnia (czwartek).

Dzień Radia należy do polskich świąt corocznie obchodzonych 11 kwietnia. Celem święta jest podkreślenie wartości radia w codziennym życiu społeczeństwa. Obchody dnia upamiętniają uchwalenie w dniu 11 kwietnia 1923 roku przez Stowarzyszenie Radiotechników Polskich (SRP), dokumentu pod nazwą „Opinia zarządu SRP w sprawie wytycznych do ustawy radiotelegraficznej”.

W czerwcu w 1923 roku została podpisana przez Sejm RP ustawa opracowana przez Ministerstwo Poczt i Telegrafów. W Polsce prekursorami radiotechniki byli polscy oficerowie służący w jednostkach łączności armii zaborczych. Początkowo, dla potrzeb wojska odtwarzali zasoby łączności po zaborcach. Pierwsze polskie sygnały radiowe popłynęły z polowej radiostacji w Krakowie 4 listopada 1918 roku. Stacja nadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, 1 lutego 1925 roku nadała pierwszy program radiowy. Audycja była próbnym programem przed powstaniem 18 sierpnia 1925 roku „Polskiego Radia” Spółki z Ograniczoną Odpowiedzialnością. Regularna emisja programu radiowego rozpoczęła się od 18 kwietnia 1926 roku.

W okresie II wojny światowej na wskutek zniszczeń oraz przejęcia rozgłośni przez niemieckie wojsko, polskie radio zaczęło działać w konspiracji. Lata powojenne przyniosły szereg zmian w polskim radiu. Zaczęły powstawać programy przeznaczone dla konkretnej grupy odbiorców, na przykład adresatem Programu III byli studenci i młoda inteligencja. Już w 1957 roku powstało Studio Eksperymentalne, nieliczna na świecie pracownia dźwięku, muzyki elektronicznej, pracująca dla kompozytorów, radia, telewizji i filmu. Od zakończenia II wojny światowej, polskie radio przeżyło okres rozkwitu i dalszego rozwoju. Współczesne radio słuchane jest nie tylko przez tradycyjne odbiorniki radiowe, ale coraz częściej przez Internet. Według wyników badań KBR (Komitet Badań Radiowych), Polacy coraz chętniej słuchają radia online. Po mimo pojawienia się telewizji, komputerów i innych urządzeń, to radio wciąż jest jednym z najpopularniejszych źródeł informacji. Magia radia wciąż działa i czaruje kolejne pokolenia.