Dzień Teściowej 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Teściowej zostało 260 dni, czyli 8 miesięcy i 17 dni.

W 2025 roku Dzień Teściowej przypada na 5 marca (środa).

Dzień Teściowej został ustanowiony w 80. latach XX wieku, we Francji. Celem święta jest wyrażenie szacunku oraz wdzięczności synowej lub zięcia wobec teściowej. W początkowych latach Dzień Teściowej posiadał charakter bardziej medialny, zaś obecnie coraz częściej obchody na równi traktowane są ze świętem babci lub dziadka. Na przykład w Stanach Zjednoczonych wydarzenie obchodzone jest w 4. niedzielę października. Najprawdopodobniej inicjatorami amerykańskiego święta teściowej były firmy sprzedające kartki okolicznościowe oraz kwiaciarnie. W Polsce Dzień Teściowej podobnie jak we Francji obchodzimy 5 marca.

Według polskiej tradycji teściowa oznaczała matkę żony, zaś świekra – matkę męża. Kiedyś często toczono spór, o to kto jest ważniejszy: teściowa czy świekra? W dawnym zwyczaju to poślubiona żona przeprowadzała się do rodziny męża i to świerka była ważniejsza. Teściowa z racji, że mieszkała oddzielnie, nie posiadała aż tak dużej władzy jak matka męża. Dawniej to świekra sprawowała kontrolę nad synową i wyznaczała jej obowiązki domowe. Często taka sytuacja spotykała się z rywalizacją ze strony synowej i matki męża. Obecnie synowe nie muszą spędzać życia pod czujnym okiem „teściowej”. Choć to teściowa jest często negatywną postacią anegdot i kawałów, które przedstawiają je jako złośliwe, zrzędzące kobiety, które zawsze muszą mięć rację. Jednak życie udowadnia, że teściowe to także mądre i wyrozumiałe kobiety, pragnące szczęścia dla swoich dzieci. A dobra relacja z teściową przyczynia się do zachowania spokoju w związku małżeńskim.

A jak polubić teściową? Wiele świeżo upieczonych mężatek zadaje sobie to pytanie, obawiając się o przyszłe relacje z teściową. Teściowa może okazać się skarbnicą wiedzy i dobrych rad dotyczących partnera. To ona doskonale zna gusta kulinarne i zwyczaje męża. Zawsze warto poznać dotychczasowe życie oraz zasady panujące w domu teściowej. Niektóre zwyczaje mogą okazać się bardzo pomocne w zachowaniu porządku. Przy odpowiedniej pracy nad relacją z teściową można zyskać przyjaźń, która potrafi w przyszłości zaowocować.

Dopieszczone w tym szczególnym dniu teściowe mogą się zrewanżować swoim synowym dopiero w sierpniu. Dzień Synowej obchodzony jest w 3 sobotę sierpnia.

Występowanie Dnia Teściowej w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela05.03.2023Dzień Teściowej 2023
Wtorek05.03.2024Dzień Teściowej 2024
Czwartek05.03.2026Dzień Teściowej 2026
Piątek05.03.2027Dzień Teściowej 2027
Niedziela05.03.2028Dzień Teściowej 2028
Poniedziałek05.03.2029Dzień Teściowej 2029
Wtorek05.03.2030Dzień Teściowej 2030
Środa05.03.2031Dzień Teściowej 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 5 marca