Międzynarodowy Dzień Przeciwko Nadużywaniu i Nielegalnemu Handlowi Środkami Odurzającymi 2024

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Przeciwko Nadużywaniu i Nielegalnemu Handlowi Środkami Odurzającymi zostały 73 dni, czyli 2 miesiące i 12 dni.

W 2024 roku Międzynarodowy Dzień Przeciwko Nadużywaniu i Nielegalnemu Handlowi Środkami Odurzającymi przypada na 26 czerwca (środa).

Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi (znane częściej jako Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii lub Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Narkotyków) został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1987 roku, w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na walkę z narkotykami.

W niektórych państwach „wojna narkotykowa” prowadzona jest wobec ludzi, zaś pierwotna ideologia tego Dnia dążyła do walki tylko z tymi substancjami uzależniającymi. Dziś to Święto jest symbolem zrozumienia i wspierania osób uzależnionych w walce z nałogiem. Narkotyki to substancje silnie uzależniające fizycznie oraz psychicznie. Można je podzielić ze względu na typ działania: pobudzające, uspokajające, halucynogenne. Przy próbach odstawienia narkotyków pojawiają się zaburzenia zwane zespołem abstynencyjnym. Bez odpowiedniej pomocy może to doprowadzić do śmierci.

W Polsce prowadzone są liczne programy profilaktyczne, które przeciwdziałają narkomanii oraz programy wymiany strzykawek i igieł. Osoby uzależnione od narkotyków mogą poszukiwać pomocy w placówkach ambulatoryjnych, na oddziałach detoksykacji, w stacjonarnych ośrodkach rehabilitacyjnych oraz w Grupach Anonimowych Narkomanów (NA), które istnieją od 1988 roku. W 1993 roku w Polsce zostało powołane Krajowe Biuro ds. Narkomanii przez Ministra Zdrowia. Celem działania instytucji jest przeciwdziałanie narkomanii oraz wszechstronne prowadzenie badań oraz poszukiwanie rozwiązań dotyczących problematyki narkotyków. Krajowe Biuro ds. Narkomanii także prowadzi liczne szkolenia oraz programy profilaktyczne. Od 1981 roku na terenie całej Polski działa stowarzyszenie MONAR, które pomaga osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz uzależnionym od narkotyków. MONAR jest największą tego typu organizacją na świecie i corocznie udziela pomocy ponad 20 tysiącom osób w 135 placówkach. W 2008 roku grupa specjalistów pracujących z osobami uzależnionymi od narkotyków powołała Polską Sieć Polityki Narkotykowej, której celem jest zmiana prawa narkotykowego w Polsce i walka z dyskryminacją osób uzależnionych. W ramach organizacji swoje usługi świadczy Rzecznik Osób Uzależnionych, który udziela porad prawnych związanych z używaniem bądź posiadaniem substancji psychoaktywnych.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Przeciwko Nadużywaniu i Nielegalnemu Handlowi Środkami Odurzającymi w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela26.06.2022Międzynarodowy Dzień Przeciwko Nadużywaniu i Nielegalnemu Handlowi Środkami Odurzającymi 2022
Poniedziałek26.06.2023Międzynarodowy Dzień Przeciwko Nadużywaniu i Nielegalnemu Handlowi Środkami Odurzającymi 2023
Czwartek26.06.2025Międzynarodowy Dzień Przeciwko Nadużywaniu i Nielegalnemu Handlowi Środkami Odurzającymi 2025
Piątek26.06.2026Międzynarodowy Dzień Przeciwko Nadużywaniu i Nielegalnemu Handlowi Środkami Odurzającymi 2026
Sobota26.06.2027Międzynarodowy Dzień Przeciwko Nadużywaniu i Nielegalnemu Handlowi Środkami Odurzającymi 2027
Poniedziałek26.06.2028Międzynarodowy Dzień Przeciwko Nadużywaniu i Nielegalnemu Handlowi Środkami Odurzającymi 2028
Wtorek26.06.2029Międzynarodowy Dzień Przeciwko Nadużywaniu i Nielegalnemu Handlowi Środkami Odurzającymi 2029
Środa26.06.2030Międzynarodowy Dzień Przeciwko Nadużywaniu i Nielegalnemu Handlowi Środkami Odurzającymi 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 26 czerwca