Światowy Dzień Chłodnictwa 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Chłodnictwa zostało 186 dni, czyli 6 miesięcy i 4 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Chłodnictwa przypada na 26 czerwca (czwartek).

26 czerwca to święto chłodnictwa. To międzynarodowe święto zostało ustanowione przez Sekretariat Światowego Dnia Chłodnictwa w Derbyshire w Anglii. Światowy Dzień Chłodnictwa to międzynarodowa kampania uświadamiająca mająca, na celu podniesienie rangi sektora chłodnictwa, klimatyzacji i pomp ciepła oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę, jaką przemysł i jego technologia odgrywają w nowoczesnym życiu i społeczeństwie. Zwraca uwagę na wspaniałą inżynierię i naukę, która jest wokół nas każdego dnia. Chłodzenie jest sercem współczesnego życia. Pozwala ludziom wygodnie mieszkać, podróżować i pracować. Ratuje życie. Umożliwia ludziom osiągnięcie.

26 czerwca to data urodzin Lorda Kelvina Williama Thomsona

To właśnie brytyjski naukowiec urodzony w 1824 roku wynalazł skalę temperatur bezwzględnych, nazywaną od jego imienia i odkrył istnienie zera absolutnego. Temperatura ta odpowiada -273,15 ° Celsjusza i jest uznawana za temperaturę, w której każdy element układu termodynamicznego uzyskuje najniższą energię – ustają przy niej wszelkie drgania cząsteczek. Przez długi czas uważano, że jest to najniższa osiągalna temperatura. Mit został obalony w 2013 roku przez naukowców z Uniwersytetu w Monachium. Kelvin brał udział w odkryciu zjawiska Joule'a-Thomsona. To właśnie ono dało podwaliny do stworzenia pierwszych lodówek i zamrażarek.

Chłodnie i mocno powiązane z nimi klimatyzatory należą do urządzeń, których nie zauważamy, dopóki ich nie zabraknie. A przecież bez nich nie moglibyśmy przechowywać leków, nie mielibyśmy dostępu do egzotycznych owoców, nie jeździlibyśmy na lodowisku, nie moglibyśmy się schłodzić podczas stania w korku i w biurze. Większość zakładów produkcyjnych i zdrowotnych nie mogłaby działać bez chłodnictwa. Szacuje się, że obecnie na świecie działają 3 miliardy urządzeń chłodniczych, ciepłowniczych i klimatyzacyjnych – na jednego człowieka przypada prawie pół maszyny!

Tego dnia warto docenić te zdobycze nowoczesności. 26 czerwca zazwyczaj panują już upały, dlatego chłodząc się w domu, biurze, albo samochodzie, doceńmy komfort, jaki zawdzięczamy naukowcom.