Światowy Dzień Poczty 2020

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Poczty zostały 254 dni, czyli 8 miesięcy i 11 dni.

W 2020 roku Światowy Dzień Poczty przypada na 9 października (piątek).

Światowy Dzień Poczty został ustanowiony w 1969 roku przez Światowy Związek Pocztowy. Organizacja należy do ONZ (Universal Postal Union, UPU). Data Święta upamiętnia podpisanie Traktatu Berneńskiego na konferencji w Bernie, który powoływał do życia jedną z najstarszych organizacji międzynarodowych – Światowy Związek Pocztowy. Celem Międzynarodowego Dnia Poczty jest podkreślenie znaczącej roli sektora usług pocztowych w codziennym życiu ludzi i przedsiębiorstw oraz przybliżenie społeczeństwu wkładu poczty w rozwój społeczny i gospodarczy kraju. Obchody Święta zachęcają państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych do promowania znaczenia sektora usług pocztowych. W tym Dniu, w ponad 100 krajach organizowane są wystawy filatelistyczne, dni otwarte w urzędach pocztowych, a także konferencje, seminaria oraz warsztaty. Światowy Dzień Poczty jest także obchodzony w Polsce wraz z „Dniem Znaczka”. To Święto organizowane jest od 1956 roku. Z okazji pierwszego Dnia Znaczka wydano okolicznościowy bloczek z podobiznami Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta.

Historia znaczka pocztowego zaczęła się w Wielkiej Brytanii 6 maja 1840 roku. Pierwszy na świecie znaczek pocztowy przedstawiał podobiznę królowej Wiktorii i kosztował 1 pensa. Obecnie, ten znaczek pocztowy nazywany jest przez kolekcjonerów „The Penny Black” – czarna pensówka. W Polsce pierwszy znaczek został wprowadzony do obiegu w 1860 roku. Projekt znaczka przygotował rytownik Banku Polskiego H. Majer, a Fabryka Stempla w Warszawie wydrukowała znaczek w nakładzie 3 mln sztuk. Rysunek znaczka przedstawiał godło imperium Rosyjskiego z tarczą z godłem Królestwa oraz napis „ZA ŁÓT KOP. 10” (za łut kopiejek 10).

Od wielu lat filateliści gotowi są zapłacić ogromne pieniądze za unikalne egzemplarze znaczków pocztowych. Nieużywany, pierwszy znaczek z wizerunkiem królowej Wiktorii został wyceniony na 3 tys. dolarów. Jeszcze wyższą cenę mają znaczki, zwane „Hawajskimi misjonarzami”. To pierwsze hawajskie znaczki, które zostały wydrukowane w 1851 roku. Cena jednego znaczka wynosi około 760 tys. dolarów. A ile kosztuje najdroższy znaczek na świecie? W czerwcu 2014 roku, na aukcji w Nowym Jorku sprzedano znaczek za 9,5 mln dolarów. Znaczek został wydany w 1856 roku w Gujanie i przedstawia okręt wraz dewizą dawnej kolonii brytyjskiej.