Światowy Dzień Ośmiornicy 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Ośmiornicy zostało 105 dni, czyli 3 miesiące i 13 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Ośmiornicy przypada na 8 października (wtorek).

Ośmiornica to jedno z najbardziej niezwykłych zwierząt na świecie. Podziw ludzi wyraża się m. in. stworzeniem specjalnego dnia w kalendarzu świąt nietypowych poświęconym tym głowonogom. 8 października obchodzimy World Octopus Day, czyli Światowy Dzień Ośmiornicy.


Światowy Dzień Ośmiornicy

Światowy Dzień Ośmiornicy to inicjatywa członków TONMO, forum internetowego magazynu Octopus News Magazine. Jest to pierwszy dzień Międzynarodowych Dni Świadomości Głowonogów (8-12 października), które również zostały powołane przez TONMO. Pierwsze obchody miały miejsce w 2007 roku. Dlaczego 8 października? Ośmiornice mają osiem ramion, więc ósmy dzień miesiąca to nie przypadek. Tak samo jak wybór dziesiątego miesiąca w kalendarzu. Kałamarnice i mątwy, które pomysłodawcy uwzględnili przy okazji powołania Międzynarodowych Dni Świadomości Głowonogów, posiadają osiem ramion i dwie macki. Święto ma zwrócić uwagę na różnorodność, ochronę i biologię głowonogów na świecie, choć na szczęście ośmiornice nie należą do zagrożonego gatunku.

Z okazji Światowego Dnia Ośmiornicy w ogrodach zoologicznych, oceanariach, parkach wodnych i rezerwatach morskich organizowane są imprezy, gdzie można poznać interesujące fakty na temat tych zwierząt. Ośrodki, które mogą pochwalić się posiadaniem ośmiornicy, organizują np. pokazy karmienia oraz oczywiście prezentują publiczności głównych bohaterów święta. W Polsce warto śledzić informacje od Akwarium Gdyńskiego, gdyż tam co jakiś czas można podziwiać ośmiornicę.

Hasztag towarzyszący Światowemu Dniu Ośmiornicy to #WorldOctopusDay.


Ośmiornica – fascynujące i inteligentne stworzenia

Nazwa „ośmiornica” pochodzi od greckiego słowa „októpus”, które oznacza „osiem stóp”. Powodów, dla których te morskie stworzenia fascynują ludzi, jest mnóstwo. Pierwszy – wiedza o nich wciąż stanowi tajemnicę, prawdopodobnie znamy tylko część faktów. Żyją samotnie, dobrze się kamuflują więc nie łatwo pozyskiwać informacje na ich temat. Wiadomo, że zamieszkują naszą planetę od setek milionów lat i są niezwykle inteligentne. Jest ich około 800 gatunków, występują we wszystkich kolorach, kształtach i rozmiarach. Dla przykładu, ośmiornica olbrzymia osiąga rozpiętość ramion ponad 4 metry i wagę 15 kg, a największy znany okaz ważył aż 71 kg. Ośmiornica składa nawet do 150 tysięcy jaj, jednak rozmnaża się tylko raz. Gdy młode się wyklują, umiera.

Potrafią zmienić kolor i wtopić się w otoczenie, brak szkieletu oraz skorupy ochronnej umożliwia im przeciskanie się przez wąskie otwory. Prędkość z jaką mogą pokonywać krótkie dystanse to nawet 40 km na godzinę. Żywią się głównie mięczakami, skorupiakami (kraby to ich największy przysmak)| i raczej nie są groźne dla człowieka. W drugą stronę tak to nie działa, bowiem jak powszechnie wiadomo, ośmiornice stanowią luksusowy przysmak.

O niezwykłej inteligencji może świadczyć przykład ośmiornicy imieniem Paul, która zyskała rozgłos na całym świecie. Typowała ona wyniki reprezentacji Niemiec w piłce nożnej na Euro 2008 i mistrzostwach Świata w 2010 roku, pomyliła się tylko dwa razy na kilkanaście prób. Gdyby tylko mogła obstawiać mecze u bukmachera, pewnie byłaby milionerem.

Występowanie Światowego Dnia Ośmiornicy w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota08.10.2022Światowy Dzień Ośmiornicy 2022
Niedziela08.10.2023Światowy Dzień Ośmiornicy 2023
Środa08.10.2025Światowy Dzień Ośmiornicy 2025
Czwartek08.10.2026Światowy Dzień Ośmiornicy 2026
Piątek08.10.2027Światowy Dzień Ośmiornicy 2027
Niedziela08.10.2028Światowy Dzień Ośmiornicy 2028
Poniedziałek08.10.2029Światowy Dzień Ośmiornicy 2029
Wtorek08.10.2030Światowy Dzień Ośmiornicy 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 8 października