Nie tylko nasiona chia i spirulina – jajka również można uznać za wyjątkowo zdrowy produkt. Jedno jajko zawiera w sobie witaminy A, D, E i K – tzw. witaminy „ADEK”, które są rozpuszczalne w tłuszczach i często brakuje ich w naszej diecie. Zawierają też witaminy z grupy B. Tutaj szczególnie ważna jest witamina B12, której nie znajdziemy w diecie roślinnej, a której niedobór może mieć wpływ na nasz układ nerwowy. Jajka są też bogate w składniki mineralne: fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk i selen. Zawierają też cholinę, która spełnia wiele funkcji w ludzkim organizmie: odpowiada za pracę mięśni, układu oddechowego, serca, mózgu. Cholina może chronić przed demencją i Alzheimerem, ponieważ wpływa na pamięć długotrwałą.
Oczywiście jajko jest też wspaniałym źródłem białka, szczególnie dla wegetarian. Uważa się je za najbardziej ekologiczne ze wszystkich zwierzęcych źródeł białka – mają najmniejszy ślad węglowy. Jaja są też tańsze niż mięso czy ryby, więc dla wielu społeczności są najbardziej dostępne. Mają idealne proporcje aminokwasów egzogennych, które są konieczne do budowania tkanek w organizmie człowieka. Lepsze połączenie ma tylko mleko matki.
Jajka mają nie tylko wiele właściwości zdrowotnych, ale są też bardzo różnorodne. Można je wykorzystać do wielu typów śniadań: jajecznicy, omletów, jajek na twardo, jajek w koszulce. Dodajemy je do sałatek, kanapek, dań kuchni azjatyckiej, zup i oczywiście deserów i ciast.
Światowy Dzień Jaja nie może się obejść bez jajecznicy
Albo omleta, naleśnika, lub innych dań z jajkami. Tego dnia można też wypróbować inne rodzaje jajek: przepiórcze albo nawet strusie. Z takiego jajka można zrobić jajecznicę nawet dla 8 osób!