Dzień Borsuka 2021

Obchody Dnia Borsuka były 19 dni temu.

W 2021 roku obchody Dnia Borsuka przypadły na 6 października (środa).

Jeśli jesteś lekarzem, a w Twoim domu nawet perfekcyjna pani domu nie znajdzie kurzu na meblach, to w quizie „jak zwierzęciem jesteś”, zostałbyś … borsukiem! To brzmi zaskakująco, ale to właśnie borsuki są najczystszymi zwierzętami na świecie.

O pedantycznej osobowości

Borsuki to zwierzęta należące do rodziny łasicowatych. Ich znakiem rozpoznawczym są czarne i białe pasy na głowie oraz… dieta, z której na pewno Anna Lewandowska nie będzie zadowolona. W menu tych zwierząt znajdują się: gryzonie, owady, dżdżownice, krety, a nawet jeże. Owocami również nie pogardzą.

Dlaczego borsuki są czyściochami? Często można je spotkać podczas sprzątania nor, które rozwidlają się na wiele tuneli. Pomieszczenia przeznaczone są między innymi na: wypróżnianie, opiekowanie się młodymi i gromadzenie śmieci, które są regularnie wynoszone.

Dlaczego borsuki są świetnymi lekarzami? Potrafią zadbać przede wszystkim o samych siebie. Zjadają różnorodne połączenia żywności, wiedząc, jaki pokarm działa na ich organizm najlepiej.

O organizacjach, które pomagają borsukom

Zazwyczaj te zwierzęta są postrzegane przez ludzi jako niezbyt przyjemne stworzenia. Pewna organizacja, znając nastawienie społeczności, postanowiła walczyć ze stereotypami. Stąd 6 października stał się Dniem Borsuka.

Organizatorzy, tworząc Dzień Borsuka, mieli na celu poprawienie świadomości ludzi na temat ochrony zwierząt, a także zabezpieczenie ich przed polowaniem na siedliska borsuków. Wielu specjalistów bowiem twierdzi, że borsuki są odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się gruźlicy. Nie jest to do końca prawdą, a dyskusję na ten temat nadal trwają.