Światowy Dzień Bawełny 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Bawełny zostało 171 dni, czyli 5 miesięcy i 18 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Bawełny przypada na 7 października (poniedziałek).

Bawełna to jeden z najpopularniejszych materiałów, z jakich wytwarza się ubrania. Jest miły w dotyku, wygodny, uniwersalny i nie uczula, a w dodatku przyjazny środowisku. Za produktami z bawełny kryje się ogromny sektor światowego handlu, który zapewnia utrzymanie wielu osobom. Światowy Dzień Bawełny (World Cotton Day) ma na celu jego rozwój i promowanie zalet tej rośliny.

Bawełna – roślina o wielu zaletach


Bawełna jest rośliną obejmującą około 40 gatunków, ale tylko pięć z nich ma znaczenie ekonomiczne. Jako roślina włóknodajna, ale i źródło paszy dla zwierząt czy surowiec budowlany jest znana od tysięcy lat. Była wykorzystywana już 8000 lat temu przez plemiona indiańskie, Chińczycy i Hindusi znają jej właściwości od 5000 lat. Do Europy z Bliskiego Wschodu trafiła w średniowieczu, gdzie wytwarzano z niej kosztowne tkaniny.

Dziś bawełna to jeden z najczęściej spotykanych materiałów w naszych szafach – nie tylko dlatego, że jest przyjemny w dotyku. Ubrania z niej są wygodne, pozwalają skórze oddychać i posiadają właściwą termoregulację. Co jest istotne dla wielu osób, bawełna nie uczula, stąd odzież z tego materiału jest uniwersalna. Zwłaszcza, że na rynku można kupić ubrania na każdą porę roku i na każdą okazję – od uroczystych spotkań po codzienny strój.

Z dobrodziejstw bawełny korzysta nie tylko przemysł włókienniczy – z jej nasion można pozyskać olej jadalny, biopaliwo czy dodatki do paszy dla zwierząt.

Jedną z najistotniejszych zalet bawełny jest jej roślinne pochodzenie. Jest surowcem odnawialnym i w szybkim tempie ulega całkowitej biodegradacji w wodzie czy glebie. Dzięki temu, że jest przyjazna dla środowiska, stanowi świetną alternatywę dla tworzyw sztucznych.

Historia Światowego Dnia Bawełny


Światowy Dzień Bawełny to pomysł, który narodził się w 2019 roku dzięki współpracy czterech wiodących producentów bawełny z Afryki Subsaharyjskiej – Beninu, Burkina Faso, Czadu i Mali. Te państwa znane jako Bawełniana Czwórka (Cotton Four) zaproponowało Światowej Organizacji Handlu (WTO), by 7 października cały świat obchodził Dzień Bawełny. W 2020 roku WT0 ogłosiła powstanie nowego święta, którego celem jest skierowanie uwagi na najbardziej znane i najczęściej używane, przyjazne dla środowiska, organiczne włókno naturalne.

Światowy Dzień Bawełny


Celem Światowego Dnia Bawełny jest promowanie i rozwój sektora bawełniarskiego, choćby poprzez wspieranie najróżniejszych innowacji, jak użycie dronów, robotów, czujników pogodowych zoptymalizowanych przez programy komputerowe. Inicjatywa ma również uświadamiać społeczeństwo na temat kluczowej roli, jaką bawełna odgrywa w rozwoju międzynarodowej gospodarki, handlu i zmniejszaniu ubóstwa. WTO chce także za pomocą tej inicjatywy poprawić warunki pracy i bezpieczeństwo osób zajmujących się produkcją bawełny.

Bawełna ma ogromne znaczenie handlowe, stanowi źródło utrzymania wielu drobnych hodowców, rolników i robotników wiejskich, w tym kobiet. Dla biednych, słabo rozwiniętych krajów stanowi prawdziwą siatkę bezpieczeństwa. Ważnym aspektem jest choćby to, że bawełna może być magazynowana przez długi okres, bez spadku jej jakości i wartości.