Międzynarodowy Dzień Podologii 2022

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Podologii zostało 6 dni.

W 2022 roku Międzynarodowy Dzień Podologii przypada na 8 października (sobota).

Powroty do domu po długich dniach w pracy. Wspólne wyjścia z bliskimi. Wędrówki na same szczyty gór. Rekreacyjne bieganie lub jazda na rowerze. To tylko odsetek czynności, do których niezbędne są nam... stopy. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, ile możliwości płynie z ich posiadania. Jednak choroby szybko mogą nam to uświadomić. Dlatego warto zadbać o zdrowie stóp znacznie wcześniej. W związku z tym 8 października obchodzi się Międzynarodowy Dzień Podologii (International Podiatry Day).

Podolog i podiatra – kim są?

Podiatria jest dziedziną medycyny, która zajmuje się leczeniem i profilaktyką chorób stóp. Obejmuje to zarówno dolegliwości skórne, jak i schorzenia stawów. W wielu krajach podiatra jest powszechnie znanym zawodem. W Polsce jednak specjalizacja ta nie doczekała się jeszcze regulacji prawnej. Możemy liczyć wyłącznie na pomoc podologów, którzy lekarzami nie są. To eksperci, którzy wiedzę zdobywają przeważnie na studiach kosmetologicznych lub specjalnych kursach.

Międzynarodowy Dzień Podologii – geneza i cel

Święto powstało jako kampania społeczna w 2018 roku. To inicjatywa Międzynarodowej Federacji Podiatrów. Ma ona na celu poszerzenie wiedzy o znaczeniu zdrowia stóp oraz podniesienie świadomości w tym zakresie. Służy to także docenieniu pracy podologów i podiatrów na całym świecie. Przekaz kierowany jest zarówno do członków społeczeństwa, jak i służby medycznej.

Jak świętować Międzynarodowy Dzień Podologii?

8 października to czas, w którym można wziąć udział w tej wyjątkowej misji i przyczynić się do podnoszenia świadomości o znaczeniu zdrowia stóp. Aby to zrobić, warto samemu poszerzyć swoją wiedzę. To doskonały czas, by zaplanować działania na rzecz zdrowia własnych stóp. Pomogą w tym codzienne rytuały, takie jak pielęgnacja i higiena, a także właściwy dobór butów. Dla tych, którzy odczuwają dolegliwości związane ze stopami, to okazja, by zaplanować wreszcie wizytę u specjalisty.

Zdrowe stopy – znaczenie i profilaktyka

Dlaczego stopy są tak ważnymi częściami ciała? Poza tym, że pozwalają nam aktywnie korzystać z życia, odzwierciedlają stan całego organizmu. Obserwacja stóp jest szczególnie ważna przy cukrzycy. Podwyższony poziom glukozy we krwi wpływa na ich wygląd. Monitorując temperaturę i ukrwienie, możemy wykryć wiele niebezpiecznych zaburzeń – między innymi niedoczynność tarczycy, dnę moczanową czy anemię.

Warto także dbać o skórę i stawy poprzez codzienne drobne działania. Pielęgnacja paznokci, odpowiednia higiena i właściwe obuwie to czynniki, które znacząco wpływają na stan stóp. Warto poświęcić im dużo uwagi, by cieszyć się zdrowiem na dłużej.