Światowy Dzień Języka Suahili 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Języka Suahili zostało 100 dni, czyli 3 miesiące i 9 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Języka Suahili przypada na 7 lipca (niedziela).

Suahili to pierwszy język wywodzący się z Afryki, któremu ONZ dedykowało własne święto. Jego celem jest promowanie go na świecie i podnoszenie świadomości na temat jego historii, kultury i znaczenia. Światowy Dzień Języka Suahili (World Kiswahili Language Day) przypada 7 lipca.

Historia Światowego Dnia Języka Suahili


Radio Narodów Zjednoczonych już w latach pięćdziesiątych XX wieku utworzyło jednostkę ds. języka suahili w swojej rozgłośni. Święto zostało uchwalone w 2021 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych na Konferencji Generalnej UNESCO w Paryżu. Data 7 lipca nawiązuje do wydarzeń z 1954 roku, kiedy przywódca Afrykańskiego Narodowego Związku Tanganiki Julius Kambarage Nyerere przyjął suahili jako język jednoczący afrykańskich bojowników walczących o niepodległość. Podobnie postąpił Jomo Kenyatta, pierwszy prezydent Kenii, który w ten sposób zmobilizował ludność swojego kraju do walki z kolonializmem. Wykorzystał popularne hasło „Harambee”, czyli w języku suahili oznaczającego „wszyscy za jednego”.

Dzień Języka Suahili to pierwsze święto językowe ONZ dotyczące języka afrykańskiego, pozostałe to: arabski, chiński mandaryński, angielski, francuski, hiszpański oraz rosyjski.

Język suahili


Suahili, nazywany także swahili lub kiswahili, wywodzi się z języka arabskiego, od słowa oznaczającego „wybrzeże”. Nazwa nawiązuje do jego korzeni - powstał na wschodnim wybrzeżu Afryki i północnym wybrzeżu Madagaskaru, gdzie służył do porozumiewania się handlarzy i klientów. Kiedy zetknęli się z nim również chrześcijańscy misjonarze i podróżnicy z Europy, wprowadzili alfabet łaciński (wcześniej zapisywany po arabsku) i spisali jego podstawowe zasady gramatyczne. To sprawiło, że rozprzestrzenił się na nowych obszarach, choć używany jest głównie w Afryce Środkowej i Wschodniej, czyli w takich krajach jak Tanzania, Kenia, Demokratyczna Republika Konga, Uganda. Szacuje się, że posługuje się nim około 200 milionów ludzi.

Suahili należy do grupy języków nigeryjsko-kongijskich. W jego skład wchodzi około 20 dialektów, najczęściej używany jest unguja wywodzący się z Zanzibaru. Uważany jest za jeden z najłatwiejszych do nauki z języków afrykańskich, przeważnie słowa czyta się tak, jak się je zapisuje. Słynna kwestia z Króla Lwa, „hakuna matata" pochodzi właśnie z tego języka i tłumaczy się ją jako "żadnych zmartwień".

Obchody Światowego Dnia Języka Suahili


Pierwsze obchody Światowego Dnia Języka Suahili w 2022 roku odbyły się pod hasłem „Suahili dla pokoju i dobrobytu”. Eventowi w siedzibie UNESCO przewodziła Stała Delegacja Tanzanii przy UNESCO, we współpracy ze delegacjami Burundi, Demokratycznej Republiki Konga, Kenii, Rwandy, Sudanu Południowego i Ugandy. Po przemówieniach delegatów doszło do dyskusji przy okrągłym stole, podczas której omawiano różne aspekty suahili, w tym rozwiązania i pomysły kierowane przez młodzież w zakresie promocji języka.

Eventy zorganizowano też w Biurach Terenowych UNESCO w Addis Abebie i Nairobi, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. W Tanzanii przez cały tydzień odbywały się ponadto różne wydarzenia, jak marsz pokoju, sympozja, czy narodowy festiwal kulturalny.

Organizatorzy zachęcali także ludzi z całego świata, by nagrywali wideo, na którym wypowiadają zdanie w języku suahili i tłumaczą je na swój język ojczysty.

Występowanie Światowego Dnia Języka Suahili w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek07.07.2022Światowy Dzień Języka Suahili 2022
Piątek07.07.2023Światowy Dzień Języka Suahili 2023
Poniedziałek07.07.2025Światowy Dzień Języka Suahili 2025
Wtorek07.07.2026Światowy Dzień Języka Suahili 2026
Środa07.07.2027Światowy Dzień Języka Suahili 2027
Piątek07.07.2028Światowy Dzień Języka Suahili 2028
Sobota07.07.2029Światowy Dzień Języka Suahili 2029
Niedziela07.07.2030Światowy Dzień Języka Suahili 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 7 lipca