Światowy Dzień Czekolady 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Czekolady zostało 85 dni, czyli 2 miesiące i 24 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Czekolady przypada na 7 lipca (niedziela).

Może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie, może być źródłem endorfin i jest niesamowicie smaczna. Może być ciemna, mleczna, deserowa lub biała - czekolada. Mimo że jest uważana za wysokokaloryczną, jest jeden dzień w roku, w którym można ją jeść bez poczucia winy - Światowy Dzień Czekolady, zwany również Międzynarodowym Dniem Czekolady. To globalne wydarzenie można obchodzić co roku w dniu 7 lipca.

Data obchodów nie jest przypadkowa - uważa się, że 7 lipca 1550 r. to dzień, w którym czekolada przybyła po raz pierwszy do Europy. Przed tym dniem kakao było całkowicie nieznane Europejczykom. Ziarna kakaowca były jednak używane przez Azteków jako formę waluty, ponieważ były bardzo cenne. Sugeruje się również, że ziarna kakaowca mogły zostać sfermentowane i służyć jako napój alkoholowy już w 1400 rpne, ale w Meksyku czekolada mogła być podawana jako napój jeszcze wcześniej - w 1900 rpne. Kakao pochodzi z Mezoameryki, w tym z Meksyku, i jest tam uprawiane od wieków. Jednak Europa poznała czekoladę dopiero w XVI wieku dzięki Krzysztofowi Kolumbowi. Zetknął się z ziarnem kakaowca podczas swojej czwartej podróży do Ameryki w 1502 roku.

Francuscy członkowie rodziny królewskiej zakochali się w gorącej czekoladzie. W 1657 r. w Londynie otwarto pierwszy dom z czekoladą. Następnie Europejczycy zaczęli tworzyć nowe sposoby produkcji czekolady, które byłyby lepsze, tańsze i bardziej spójne pod względem jakości. Wymyślili także, jak dodać cukier i masło kakaowe, aby uzyskać tabliczkę czekolady, którą można jeść, a nie pić. Technologie masowej produkcji pozwoliły czekolady stać się dostępne dla wszystkich, nie tylko dla bogatych. Obecnie prawie dwie trzecie kakao produkuje się w Afryce Zachodniej, głównie na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Sklepy są pełne różnych smaków, nadzień i form czekoladowych.

Dziś udowodniono, że czekolada ma właściwości medyczne. Jest źródłem wielu substancji, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie: żelaza, magnezu, potasu, błonnika i przeciwutleniaczy. Czekolada wpływa na nasz nastrój, zapewnia efekt energetyzujący i relaksujący. Ciemna czekolada jest dobra dla naszego serca. Poprawia także pamięć i poprawia funkcjonowanie mózgu. Jak na ironię, mówi się nawet, że pomaga spalać tłuszcz. Główny lekarz medycyny w USA powiedział, że czysta czekolada jest jeszcze lepsza dla ludzi niż warzywa - wolałby jeść czekoladę niż brokuły, aby zrobić coś dobrego dla swojego ciała.


Polski Dzień Czekolady

"Polacy nie gęsi i swój Dzień Czekolady mają" - tak można by sparafrazować klasyka ... Niemniej w Polsce od lat dość powszechnie obchodzony jest Dzień Czekolady 12 kwietnia. Skąd ta data - nie jest znana geneza obchodów tego nietypowego święta.


Światowa konsumpcja czekolady

Średnie światowe spożycie czekolady wynosi szacunkowo 0,9 kilograma na mieszkańca rocznie. Kraje europejskie wykazują znacznie wyższe średnie. Największymi konsumentami czekolady na świecie są Niemcy, których konsumpcja per capita wynosi 11 kilogramów rocznie. Na drugim miejscu znajduje się Szwajcaria z 9,7 kg na mieszkańca, a następnie Estonia z 8,8 kg. Średnie spożycie czekolady na mieszkańca w Europie szacuje się na 5,0 kilogramów - w Polsce spożycie jest trochę powyżej średniej europejskiej.

Europejski rynek czekolady został wyceniony w 2020 roku na 46 miliardów euro. Europa jest również największym eksporterem czekolady na świecie, odpowiadając za ponad 76% światowej sprzedaży czekolady w 2020 roku. Niemcy są największym eksporterem czekolady na świecie, z udziałem w rynku światowym wynoszącym 17%, następnie Belgia z 11%, Włochy z 7,3 %, Polska z 7,3% i Holandia z 6,4%. Polska, Francja i Austria były jednymi z najszybciej rozwijających się eksporterów czekolady w latach 2019-2020, ze wskaźnikami wzrostu odpowiednio 13%, 6,8% i 6,6%.

Występowanie Światowego Dnia Czekolady w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek07.07.2022Światowy Dzień Czekolady 2022
Piątek07.07.2023Światowy Dzień Czekolady 2023
Poniedziałek07.07.2025Światowy Dzień Czekolady 2025
Wtorek07.07.2026Światowy Dzień Czekolady 2026
Środa07.07.2027Światowy Dzień Czekolady 2027
Piątek07.07.2028Światowy Dzień Czekolady 2028
Sobota07.07.2029Światowy Dzień Czekolady 2029
Niedziela07.07.2030Światowy Dzień Czekolady 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 7 lipca