Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Komornika Sądowego zostało 55 dni, czyli 1 miesiąc i 24 dni.
W 2025 roku Światowy Dzień Komornika Sądowego przypada na 12 czerwca (czwartek).
W drugi czwartek czerwca obchodzone jest święto komornika. Chociaż ten zawód kojarzy się bardzo negatywnie, to warto uświadomić sobie, jak bardzo jest potrzebny i ciężki. Dzień Komornika jest obchodzony od 2008 roku.
Zawód komornika może być niebezpieczny
W Polsce działa około 1300 komorników sądowych. Do ich głównych zadań należy przeprowadzanie postępowań egzekucyjnych i zabezpieczających, które są związane z egzekucją. Zadaniem komornika jest wyegzekwować dług – cywilny, czy też dług zasądzony w postępowaniu, które prowadził sąd rodzinny, potocznie zwany alimentami.
Chociaż jest to nieprzyjemna praca, to każdego roku na aplikację komorniczą zgłaszają się setki chętnych. Żeby zostać komornikiem, należy spełnić szereg warunków: trzeba mieć ukończone 28 lat, nie być karanym, mieć nieposzlakowaną opinię, skończyć studia prawnicze i aplikację komorniczą, mieć odpowiedni stan zdrowia.
Skąd ten ostatni powód? Komornicy w swojej pracy spotykają się z różnymi sytuacjami. Odbierając ludziom samochody, domy, dobytek ich życia, często spotykają się z wyzwiskami i obelgami. Zdarzają się ataki fizyczne na komorników, a nawet podpalenia. Do takiej sytuacji doszło w okolicach Poznania, gdzie dłużnik podpalił komornika i dwóch policjantów, którzy mu towarzyszyli. Na szczęście wezwane posiłki opanowały sytuację. Jest to jednak przykład tego, że żeby zdecydować się na tę ścieżkę kariery trzeba mieć mocne nerwy.
