Dzień Dobrych Rad 2024

Obchody Dnia Dobrych Rad były 9 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Dobrych Rad przypadły na 13 czerwca (czwartek).

13 czerwca obchodzimy Dzień Dobrych Rad. Każdy z nas choć raz musiał dokonać trudnego wyboru i potrzebował pomocy w podjęciu decyzji. A dobra rada często jest na wagę złota.

Od bardzo dawna powstawały poradniki dla każdego kto poszukiwał pomocy w danej dziedzinie życia. I tak są teksty dla młodych dziewcząt, kobiet, mężczyzn, gospodyń domowych i hobbystów. Stare poradniki zostały przeniesione do sieci internetowych w postaci nowoczesnych portali, które zawierają tysiące porad dotyczących prawie każdego problemu. I tak można dowiedzieć się, jakie auto jest najbardziej odpowiednie dla kobiety oraz jak pozbyć się gołębi z balkonu. Zdarzają się również porady na poważne tematy dotyczące wyboru partnera, zakupu odpowiedniego mieszkania lub założeniu własnego biznesu.

Mimo masy internetowych poradników, do mody powracają stare, wypróbowane babcine rady na wszystko. Wertując dawne książki można więc dowiedzieć się, że proszek do pieczenia jest świetny w czyszczeniu fug, a kwaśne mleko jest doskonałe w wybawianiu plam z długopisu oraz w czyszczeniu srebrnej zastawy. Dawne sposoby są niezastąpione w ekologicznym stylu życia lub w przypadku osób cierpiących na różne alergie. Detergenty i środki chemiczne często podrażniają skórę i nie zawsze są skuteczne w trakcie usuwania plam oraz domowych porządków.

Najciekawsze są poradniki z XIX wieku, które obecnie mogą wywołać śmiech czytelnika, ale być może w przyszłości tak na współczesne rady będą reagować przyszłe pokolenia. I tak w poradniku Klementyny Hoffmanowej „Pamiątka po dobrej matce czyli ostatnie jej rady dla córki” (1819 rok), można dowiedzieć się jak nasze prababcie były wychowywane. Książka zawierała wiele rad, które dziś w dobie feministycznych haseł są nie do przyjęcia. I tak dla przykładu:
- „Do zupełnego w małżeństwie szczęścia trzeba, aby mąż w wieku i w rozsądku, w naukach i w majątku wyższość miał nad żoną”.
- „Kobiety stworzone są do ulegania i posłuszeństwa, sztuki panowania nie znają i dlatego, kiedy im się przypadkiem pora rządzenia nadarzy, zawsze jej źle używają. Uwielbiaj więc posłuszeństwo i uleganie, licz je między pierwsze małżeńskie cnoty”.
-„Nie wymagaj nigdy od męża starań kochanka”.

Poradnik także określał znaczenie nauki i książek w życiu kobiety:
- „Każda kobieta powinna znać dobrze rachunki, znać się na kuchni, na wszystkich szczegółach gospodarskich, umieć pokroić, uszyć, zrobić rzecz każdą. Znajomość ta więcej męża przywiąże, niż znajomość języków, taniec, śpiewanie, rysunek. Życie domowe jest to zawód, jakie Wszechmocny przeznaczył kobiecie. Nie wypada jej oddawać się naukom, u każdej igła pierwsze miejsce mieć powinna przed piórem i pędzlem. Nie zgadza się wcale z powołaniem kobiety, aby wiecznie siedziała nad książką.”

Wydaje się, że każda epoka ma swoje poradniki. A często warto poznać dawne rady w celach praktycznych lub sentymentalnych.