Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych zostało 9 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych przypada na 8 czerwca (sobota).

Światowy Dzień Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych (Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych) został zainicjowany przez Danielle Landes, która w 2005 roku stwierdziła, że osoby dziergające na drutach powinny mieć swoje święto. Od czasu pierwszych obchodów z każdym rokiem coraz więcej państw organizuje swój Dzień Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych. Od 2012 roku zorganizowano nie Dzień, ale Tydzień Robienia na Drutach, w czasie którego wiele osób chętnych poznaje tajniki dziergania.

Ta technika powraca do łask i coraz więcej ludzi spędza wolny czas z drutami i włóczką w rękach. Dziewiarstwo nie jest jedynie przeznaczone dla „babć” i udowadniają to młode osoby, które potrafią wykonać artystyczne cuda z włóczki. Co ciekawe, druty nawet wśród sławnych osób stają się jedną z ulubionych form terapii relaksacyjnych. To aktorzy, na przykład jak ulubieniec kobiet Ryan Gosling, promują dziewiarstwo jako doskonały sposób na stres. I tak powoli zaczynają dziergać pracownicy korporacji, aktorzy, prezesi firm i artyści. Dzięki temu przestaje być wyjątkowy widok dziergającej osoby w restauracji, w parku lub w centrum handlowym.

Badania naukowe przeprowadzone przez brytyjską psychoterapeutkę udowodniły, że rytmiczne powtarzanie czynności zbawiennie wpływa na układ nerwowy. Dziewiarstwo potrafi wprowadzić w stan przypominający medytację, która wzmacnia cały organizm. Osoba dziergająca nie tylko przestaje myśleć o problemach, ale również odczuwa mniejszy ból i stres. A drutoterapia zaczyna być coraz popularniejsza w szpitalach lub miejscach paliatywnej opieki. W wielu miejscowościach zaczynają pojawiać się zorganizowane grupy ludzi w każdym wieku, które spędzają czas na wspólnym dzierganiu. I tak jak grzyby po deszczu, w sieci zaczynają istnieć strony, blogi, fora oraz poradniki dotyczące dziewiarstwa. Dzięki licznym poradom można skompletować swój zestaw drutów oraz włóczek, które sprawią, że z nitek powstaną niepowtarzalne ozdoby.

Jak się okazuje, przedmioty z włóczki nie tylko są modne, ale także dobroczynnie działają na osobę dziergającą oraz mogą stanowić miły upominek dla najbliższych. Tak więc, druty w dłoń i zaczynamy dziergać.

Występowanie Światowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota11.06.2022Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych 2022
Sobota10.06.2023Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych 2023
Sobota14.06.2025Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych 2025
Sobota13.06.2026Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych 2026
Sobota12.06.2027Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych 2027
Sobota10.06.2028Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych 2028
Sobota09.06.2029Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych 2029
Sobota08.06.2030Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 8 czerwca