Międzynarodowy Dzień Rzucania Siekierami 2024

Obchody Międzynarodowego Dnia Rzucania Siekierami były 40 dni, czyli 1 miesiąc i 10 dni temu.

W 2024 roku obchody Międzynarodowego Dnia Rzucania Siekierami przypadły na 13 czerwca (czwartek).

Rzucanie siekierami to sport, który oficjalnie został zapoczątkowany w XXI wieku, jednak jego historia jest znacznie dłuższa. Topór jest używany od ponad czternastu tysięcy lat, stąd konkurencje związane z tym narzędziem sięgają już czasów starożytnych. 13 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rzucania Siekierami (International Axe Throwing Day).

Historia Międzynarodowego Dnia Rzucania Siekierami


Siekiera to najstarsze narzędzie złożone, używane na przestrzeni wieków w różnych celach, zarówno kształtowania i podziału drewna, rąbania lasów, jak i podczas walki. Rzucanie toporem do celu z pewnością ma więc długą historię, jednak uważa się, że na dobre rozpowszechniło się w XIX wieku wśród drwali. Oficjalne początki jako sportu to 2006 rok, kiedy Matt Wilson na swoim podwórku przy domu w Toronto zaczął z kolegami rzucać siekierą w pień. Zabawa szybko przeistoczyła się w masowe spotkania i założenie Podwórkowej Ligi Rzucania Siekierami. W 2017 roku odbył się pierwszy Międzynarodowy Dzień Rzucania Siekierami, zorganizowany przez World Axe Throwing League (Światowa Liga Rzucania Toporami). Celem święta jest promowanie tego sportu, jako świetnej, odstresowującej zabawy, która dodatkowo integruje ludzi.

Obchody Międzynarodowego Dnia Rzucania Siekierami


13 czerwca kluby rzucania siekierami organizują darmowe drzwi otwarte, by zachęcić wszystkich zainteresowanych poznaniem tego sportu. Jest on coraz popularniejszy na całym świecie, więc można to zrobić nie tylko w USA czy Kanadzie, ale i w Polsce, która ma kluby m. in. w Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu, Łodzi czy Warszawie. Warto zaznaczyć, że wbrew pozorom jest to bezpieczne zajęcie, organizatorzy stosują rygorystyczne środki mające na celu ochronę zarówno zawodników, jak i widzów.

Zasady gry nie są skomplikowane, przypominają rzucanie lotkami - chodzi o to, żeby trafić jak najbliżej środka drewnianej tarczy. Cel ma zawsze określoną szerokość i składa się zazwyczaj z pięciu pierścieni. W zależności od ligi czy zawodów mogą one się trochę różnić w sposobie rywalizacji czy punktowania. Proste zasady nie oznaczają, że trafienie do celu toporem to łatwa sprawa. Rzucanie wymaga umiejętności, przede wszystkim precyzji, techniki i siły.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Rzucania Siekierami w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek13.06.2022Międzynarodowy Dzień Rzucania Siekierami 2022
Wtorek13.06.2023Międzynarodowy Dzień Rzucania Siekierami 2023
Piątek13.06.2025Międzynarodowy Dzień Rzucania Siekierami 2025
Sobota13.06.2026Międzynarodowy Dzień Rzucania Siekierami 2026
Niedziela13.06.2027Międzynarodowy Dzień Rzucania Siekierami 2027
Wtorek13.06.2028Międzynarodowy Dzień Rzucania Siekierami 2028
Środa13.06.2029Międzynarodowy Dzień Rzucania Siekierami 2029
Czwartek13.06.2030Międzynarodowy Dzień Rzucania Siekierami 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 13 czerwca