Światowy Dzień Lasu Deszczowego 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Lasu Deszczowego zostały 183 dni, czyli 6 miesięcy i 1 dzień.

W 2025 roku Światowy Dzień Lasu Deszczowego przypada na 22 czerwca (niedziela).

22 czerwca to święto lasów deszczowych. Chociaż mogą wydawać się odległe, to codziennie wpływają na nasze życie. Pomimo że są niezbędne do przetrwania ludzkości, to w czasie potrzebnym na przeczytanie tego akapitu ścięto dżunglę o powierzchni 10 boisk do piłki nożnej.


Amazonia dostarcza nam wody i powietrza

A dokładnie 20% tlenu, który wdychamy i wody pitnej. Lasy deszczowe pochłaniają dwutlenek węgla, wytworzony przez człowieka. Dlatego właśnie bez lasów tropikalnych nie mamy szans na poradzenie sobie z globalnym ociepleniem. Nie przeszkadza to oczywiście ludziom w regularnej wycince. W ciągu ostatnich 50 lat wycięto 17% lasów tropikalnych – jest to powierzchnia dwóch Hiszpanii.


Lasy deszczowe to też dom dla wielu gatunków roślin i zwierząt – szacuje się, że aż połowa z nich zamieszkuje właśnie te tereny. Właśnie dzięki różnorodności biologicznej lasy deszczowe chronią nas przed rozwojem wielu bakterii, wirusów i patogenów. Konkurują one tam ze sobą, dzięki czemu utrzymują się na odpowiednim poziomie i nie są takim zagrożeniem dla ludzi na całym świecie. Wiele chorych zwierząt, które mogłyby przenieść choroby na ludzi, jest zabijanych przez drapieżniki. Lasom tropikalnym zawdzięczamy też lek na malarię, białaczkę, jaskrę i wiele innych chorób. Składniki tych leków pochodzą m.in. właśnie z Amazonii.


Jeżeli nie przekonują nas tak górnolotne problemy jak ocieplenie klimatu, czy lek na malarię, to powinien nas przekonać następny argument – razem z lasami deszczowymi umrze czekolada i kawa. Deforestacja i ocieplenie klimatu może spowodować, że czekolada i kawa za kilkadziesiąt lat będą towarem tylko dla najbogatszych. Pomimo że lasy tropikalne leżą daleko od Polski (oprócz Amazonii, leżącej w większości w Brazylii, takie lasy można spotkać np. też w Tajlandii), to zawdzięczamy im aż 80% naszego jedzenia! Ziemniak czy pomidor zostały odkryte właśnie w lasach deszczowych.


Święto powstało w 2017 roku dzięki Partnerstwu Lasów Deszczowych. Organizacja współpracuje z rdzennymi mieszkańcami tych terenów i wraz z nimi organizuje różne akcje i projekty zwiększające świadomość o lasach deszczowych i ich wycince.


Jak uratować lasy deszczowe?

Dzień Lasu Deszczowego to świetna okazja, żeby wprowadzić w życie małe nawyki ratujące lasy. Większość wycinki Amazonii jest spowodowana przez hodowlę bydła – duża jego część jest sprzedawana do Europy. Ograniczenie spożycia mięsa znacznie poprawi stan całej planety. Tak samo wygląda sytuacja z resztą żywności – warto praktykować „zero waste” i kupować tylko tyle jedzenia, ile spożyjemy. W sklepach wybierajmy produkty bez oleju palmowego, który pochodzi właśnie z lasów deszczowych. Tego dnia warto też wesprzeć jedną z wielu organizacji ratujących lasy – można to zrobić przekazując datek, albo zwiększając świadomość w mediach społecznościowych.

Występowanie Światowego Dnia Lasu Deszczowego w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek22.06.2023Światowy Dzień Lasu Deszczowego 2023
Sobota22.06.2024Światowy Dzień Lasu Deszczowego 2024
Poniedziałek22.06.2026Światowy Dzień Lasu Deszczowego 2026
Wtorek22.06.2027Światowy Dzień Lasu Deszczowego 2027
Czwartek22.06.2028Światowy Dzień Lasu Deszczowego 2028
Piątek22.06.2029Światowy Dzień Lasu Deszczowego 2029
Sobota22.06.2030Światowy Dzień Lasu Deszczowego 2030
Niedziela22.06.2031Światowy Dzień Lasu Deszczowego 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 22 czerwca