Dzień Kultury Fizycznej 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Kultury Fizycznej zostało 28 dni.

W 2024 roku Dzień Kultury Fizycznej przypada na 22 czerwca (sobota).

22 czerwca obchodzimy narodowy Dzień Kultury Fizycznej. Celem Święta jest zwrócenie szczególnej uwagi na naszą kondycję oraz styl życia.

Według badań czynny sport uprawia tylko 6% społeczeństwa polskiego, zaś 50% nigdy nie zainteresowało się większą aktywnością ruchową. A sport jest nie tylko doskonałym sposobem na poprawę kondycji fizycznej, ale przede wszystkim pomaga w zmniejszeniu stresu i odzyskaniu równowagi psychicznej. Naukowcy dowiedli, że w trakcie wysiłku ruchowego nasz organizm zaczyna produkować hormony szczęścia, tak zwane endorfiny. Aktywność fizyczna pomaga w zwalczaniu wielu chorób. Badania amerykańskich specjalistów od chorób serca wykazują, że bieganie nawet przez kilka minut dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego. Doskonale wpływa także na stan naczyń krwionośnych, co prowadzi do obniżenia ryzyka zatorów i zakrzepów.

Aktywność fizyczna powoduje obniżenie ciśnienia krwi i zmniejszenia ryzyka cukrzycy. Dodatkowo ćwiczenia podobne do biegania, pływania i jazdy na rowerze przyczyniają się do polepszenia funkcji poznawczych naszego mózgu. U osób, które w młodym wieku uprawiają sport, zdolności umysłowe w kolejnych latach są o wiele lepsze niż u tych, którzy nigdy czynnie nie interesowali się aktywnością fizyczną. Jeśli młody człowiek, zamiast grac w piłkę nożną, koszykówkę czy chodzić na basen ze znajomymi, siedzi przed telewizorem, jest to przede wszystkim wina rodziców. Dzień Kultury Fizycznej powinien być dla nich sygnałem ostrzegawczym, by zmienić przyzwyczajenia syna lub córki. Nie tylko zresztą dzieci często wybierają komputer zamiast sportu. W przypadku dorosłych brak czasu, ciągły stres oraz tempo współczesnego stylu życia znacząco obniżają motywację do uprawiania aktywności ruchowej. Według badań przeprowadzonych przez Samsung, ponad 60% europejczyków stara się dbać o zdrowie, ale tyko 12% ankietowanych ćwiczy 3 - 5 razy w tygodniu. Badanie wykazało, że 39% osób uprawia sport tylko raz w miesiącu. A według ekspertów wystarczy ćwiczyć kilka razy w tygodniu aby zachować dobre zdrowie. Nasz styl życia ma ogromy wpływ na nasz organizm. Nieprawidłowa dieta, brak aktywności ruchowej oraz nałogi przyczyniają się do zwiększonego ryzyka wystąpienia wielu groźnych chorób, szybszego procesu starzenia się organizmu oraz skrócenia długości naszego życia.

Jak obchodzić to święto? Odpowiedź jest oczywista – spocić się! Możliwości jest mnóstwo – siłownia, basen, rower, długi spacer z psem czy umówienie się ze znajomymi na piłkę, siatkówkę albo paintballa. W naszym kraju mamy przecież mnóstwo nowoczesnych obiektów sportowych, które oferuję komfortowe warunki. Do dzieła!

Występowanie Dnia Kultury Fizycznej w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa22.06.2022Dzień Kultury Fizycznej 2022
Czwartek22.06.2023Dzień Kultury Fizycznej 2023
Niedziela22.06.2025Dzień Kultury Fizycznej 2025
Poniedziałek22.06.2026Dzień Kultury Fizycznej 2026
Wtorek22.06.2027Dzień Kultury Fizycznej 2027
Czwartek22.06.2028Dzień Kultury Fizycznej 2028
Piątek22.06.2029Dzień Kultury Fizycznej 2029
Sobota22.06.2030Dzień Kultury Fizycznej 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 22 czerwca