Dzień Taty 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Taty zostało 117 dni, czyli 3 miesiące i 25 dni.

W 2024 roku Dzień Taty przypada na 23 czerwca (niedziela).

W Polsce Dzień Ojca przypada 23 czerwca, ale to święto znane jest także w wielu innych krajach. Na przykład w Wielkiej Brytanii i Holandii, Dzień Ojca obchodzony jest w tym samym dniu co w Stanach Zjednoczonych – w trzecią niedzielę czerwca. W niektórych krajach katolickich święto ojców przypada w dniu opiekuna Świętej Rodziny św. Józefa, a więc 19 marca. W Niemczech Vatertag obchodzony jest w dniu uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego (Christi Himmelfahrt), który przypada na 39. dzień po Niedzieli Wielkanocnej. Dodatkowo w tym kraju święto ojców z czasem przeistoczyło się w Dzień Mężczyzn. Również czwartkowe święto kościelne Wniebowstąpienia Pańskiego (zwane Himmelfahrt) upływa w Niemczech pod znakiem Dnia Ojca. W tym dniu ojcowie najczęściej spotykają się we własnym gronie i wspólnie spędzają swoje święto. Mężczyźni wybierają się na wycieczki wyposażeni w alkohol i regionalne jedzenie wożonych na specjalnych wózkach.

W Holandii w Dniu Ojca, to „głowa rodziny" znajduje się w centrum uwagi. Najczęściej otrzymuje śniadanie do łóżka oraz drobne upominki od dzieci. W Finlandii w tym dniu wywieszane są flagi, dzieci wręczają prezenty, zaś kobiety przygotowują uroczysty obiad. W niekórych krajach, m. in. Finlandii czy Kanadzie, wydarzenie jest również okazją do uczczenia pamięci dziadków oraz nieżyjących krewnych płci męskiej.

Pomysł ustanowienia Dnia Ojca pochodzi z małej miejscowości Spokane w Stanach Zjednoczonych. Jedna z mieszkanek, Sonora Louise Smart Dodd, postanowiła podziękować swojemu tacie za włożony trud w samotne wychowywanie sześciorga dzieci. W 1910 roku córka weterana wojennego poprosiła miejscowego duchownego o poświęcenie 5 czerwca jako Dnia Ojca, bowiem w tym dniu jej ojciec miał urodziny. Duchowny nie zdążył na czas z formalnościami, więc uroczystość odbyła się w trzecią niedzielę czerwca. Tak narodziła się idea uhonorowania wszystkich ojców na świecie. Święto zostało zaakceptowane przez prezydenta Calvina Coolidge’a w 1924 roku, choć na większą skalę obchodzone jest od 1966 roku. Prezydent USA Lyndon B. Johnson wydał wtedy pierwszą proklamację ku czci ojców, wyznaczając trzecią niedzielę czerwca na Father's Day. Oficjalne święto ustanowił sześć lat później prezydent Richard Nixon.

Od tego czasu, coraz więcej krajów przyłączyło się do obchodów Dnia Ojca. Według polskich zwyczajów, w tym dniu dzieci wykonują laurki i wręczają ojcom upominki, np. skarpety, gadżety do samochodu, narzędzia, czy alkohol. Niektóre przedszkola z tej okazji urządzają przedstawienia dla tatusiów. Niestety, w Polsce Dzień Ojca nie jest tak samo celebrowany jak Dzień Matki. Ale coraz częściej zachęca się do równych obchodów obu świąt zwłaszcza, że Dzień Ojca jest okazją do wspólnego spędzenia czasu rodziców i dzieci.