Światowy Dzień Rekordów Guinnessa 2024

Obchody Światowego Dnia Rekordów Guinnessa były 7 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Rekordów Guinnessa przypadły na 14 listopada (czwartek).

Rekordy Guinnessa powstały, żeby bawić gości piwiarni. Dzisiaj słyszał o nich każdy, a swoje święto obchodzą w listopadzie.


Marka piwa stworzyła najlepiej sprzedającą się książkę świata

Nie każdy kojarzy Księgę Rekordów Guinnessa z jedną z najbardziej znanych marek piwa. Nie jest to jednak zbieg okoliczności. Księgę stworzył w 1951 roku sir Hugh Beaver, dyrektor generalny browaru. Miała być zabawnym informatorem dla gości odwiedzających pub. Szybko stała się popularna, a dzisiaj jest poważaną publikacją. Znajdują się w niej rekordy poważne, jak np. najszybszy bieg czy najwyższy skok świata, ale też zabawne, np. tryśnięcie mlekiem z oka albo otwieranie butelek za pomocą czoła.

Światowy Dzień Rekordów Guinnessa powstał w 2004 roku, przy okazji świętowania faktu, że Księga Rekordu Guinnessa stała się najlepiej sprzedającą książką w historii. Święto jest ruchome, ale odbywa się zawsze w listopadzie. Tego dnia ludzie na całym świecie spotykają się, żeby bić kolejne rekordy.

Rekordy można bić samemu albo grupowo. Równoczesne granie na gitarze jednej piosenki, równoczesne karmienie piersią, grupowe tańczenie tanga – w grupie zawsze raźniej. Niektóre rekordy są bardzo łatwe do pobicia, możesz zrobić to już dzisiaj! Pomysły to np. założenie największej ilości T-shirtów w minutę (obecny rekord: 31), najwięcej karteczek samoprzylepnych przyklejonych do twarzy w minutę (obecnie 58) albo najwięcej piłeczek tenisowych utrzymanych w jednej ręce (26).


Poczytaj Księgę - zaskoczenie czeka Cię na każdym kroku

Księga Rekordów Guinnessa jest pełna ciekawych faktów. Oprócz zabawnych rekordów można się też wiele dowiedzieć o świecie i o tym, do czego jest zdolne ludzkie ciało. Czy wiecie, że najstarsza osoba na świecie dożyła do 120 lat? Najgrubsza ważyła 635 kilogramów? A najniższa temperatura, jaką odnotowano na świecie to 89, 2 stopnie?