Światowy Dzień Rekordów Guinnessa 2020

Obchody Światowego Dnia Rekordów Guinnessa były 805 dni, czyli 2 lata 2 miesiące i 14 dni temu.

W 2020 roku obchody Światowego Dnia Rekordów Guinnessa przypadły na 18 listopada (środa).

Rekordy Guinnessa powstały, żeby bawić gości piwiarni. Dzisiaj słyszał o nich każdy, a swoje święto obchodzą w listopadzie.


Marka piwa stworzyła najlepiej sprzedającą się książkę świata

Nie każdy kojarzy Księgę Rekordów Guinnessa z jedną z najbardziej znanych marek piwa. Nie jest to jednak zbieg okoliczności. Księgę stworzył w 1951 roku sir Hugh Beaver, dyrektor generalny browaru. Miała być zabawnym informatorem dla gości odwiedzających pub. Szybko stała się popularna, a dzisiaj jest poważaną publikacją. Znajdują się w niej rekordy poważne, jak np. najszybszy bieg czy najwyższy skok świata, ale też zabawne, np. tryśnięcie mlekiem z oka albo otwieranie butelek za pomocą czoła.

Światowy Dzień Rekordów Guinnessa powstał w 2004 roku, przy okazji świętowania faktu, że Księga Rekordu Guinnessa stała się najlepiej sprzedającą książką w historii. Święto jest ruchome, ale odbywa się zawsze w listopadzie. Tego dnia ludzie na całym świecie spotykają się, żeby bić kolejne rekordy.

Rekordy można bić samemu albo grupowo. Równoczesne granie na gitarze jednej piosenki, równoczesne karmienie piersią, grupowe tańczenie tanga – w grupie zawsze raźniej. Niektóre rekordy są bardzo łatwe do pobicia, możesz zrobić to już dzisiaj! Pomysły to np. założenie największej ilości T-shirtów w minutę (obecny rekord: 31), najwięcej karteczek samoprzylepnych przyklejonych do twarzy w minutę (obecnie 58) albo najwięcej piłeczek tenisowych utrzymanych w jednej ręce (26).


Poczytaj Księgę - zaskoczenie czeka Cię na każdym kroku

Księga Rekordów Guinnessa jest pełna ciekawych faktów. Oprócz zabawnych rekordów można się też wiele dowiedzieć o świecie i o tym, do czego jest zdolne ludzkie ciało. Czy wiecie, że najstarsza osoba na świecie dożyła do 120 lat? Najgrubsza ważyła 635 kilogramów? A najniższa temperatura, jaką odnotowano na świecie to 89, 2 stopnie?

Występowanie Światowego Dnia Rekordów Guinnessa w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek08.11.2018Światowy Dzień Rekordów Guinnessa 2018
Czwartek14.11.2019Światowy Dzień Rekordów Guinnessa 2019
Środa17.11.2021Światowy Dzień Rekordów Guinnessa 2021
Czwartek10.11.2022Światowy Dzień Rekordów Guinnessa 2022
Czwartek09.11.2023Światowy Dzień Rekordów Guinnessa 2023

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 18 listopada