Światowy Dzień Roweru 2023

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Roweru zostały 123 dni, czyli 4 miesiące i 3 dni.

W 2023 roku Światowy Dzień Roweru przypada na 3 czerwca (sobota).

Rower to jeden z najpopularniejszych środków transportu, używany w każdym miejscu na świecie. Nie dziwi więc, że ma on swoje święto, ale dla wielu osób zaskoczeniem może być fakt, że pomysłodawcą tego projektu był Polak.

Światowy Dzień Roweru ustanowiony został przez ONZ 12 kwietnia 2018 roku – jako datę wybrano 3 czerwca. Osobą, dzięki której udało się wprowadzić tę datę do kalendarza świąt nietypowych jest Leszek Sibilski. To pochodzący z Jarocina były kolarz polskiej kadry olimpijskiej oraz profesor socjologii w Montgomery College w Rockville. Nasz rodak prowadził kampanię promującą Rezolucję ONZ w celu uchwalenia Światowego Dnia Rowerowego - w ten sposób zdobył poparcie ponad 50 krajów. Na forum ONZ projekt oficjalnie zgłosił Turkmenistan.

Celem święta jest promowanie roweru, jako niedrogiego, niezawodnego i ekologicznego środka transportu. Według statystyk jazda na rowerze może obniżyć emisję dwutlenku węgla o jedną dziesiątą. Ten pojazd pozwala również dbać o zdrowie oraz łączy ludzi. Wspólne wyprawy na rowerze, czy to w gronie rodzinnym czy ze znajomymi, to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Światowy Dzień Roweru jest również świętem, które jest skierowane do polityków, instytucji i ludzi odpowiedzialnych za budowanie ścieżek rowerowych, bezpieczeństwa drogowego czy turystykę. Rower można bowiem w ciekawy sposób włączyć do regionalnych, krajowych i międzynarodowych programów rozwoju. Wszyscy na tym skorzystają.