Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Niewinnych Dzieci Będących Ofiarami Agresji zostało 35 dni, czyli 1 miesiąc i 4 dni.
W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Niewinnych Dzieci Będących Ofiarami Agresji przypada na 4 czerwca (środa).
Celem tego dnia jest uznanie bólu odczuwanego przez dzieci na całym świecie, które są ofiarami przemocy fizycznej, psychicznej i emocjonalnej. Ten dzień potwierdza zaangażowanie ONZ w ochronę praw dzieci. Jego praca opiera się na Konwencji o prawach dziecka, najszybciej i najszerzej ratyfikowanym międzynarodowym traktacie o prawach człowieka w historii.
Święto zostało ustanowione w 1982 roku podczas specjalnej sesji ONZ i było zainspirowane ówczesnymi wydarzeniami w Palestynie, Libanie i Izraelu, gdzie w czasie konfliktu zbrojnego najbardziej narażone były właśnie dzieci.
Przyczyną ustanowienia Święta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1982 roku była ogromna liczba zabitych palestyńskich i libańskich dzieci podczas dokonywanych ataków agresji przez Izrael. Od tego czasu we wszystkich konfliktach zbrojnych zginęło ponad 2 miliony dzieci, a 6 miliony najmłodszych obywateli zostało rannych. Wielu straciło dom oraz najbliższych, a ponad 500 tysięcy zostało zmuszonych do rozpoczęcia służby wojskowej lub do aktów seksualnych.
Wiele dzieci przeżywa traumatyczne wydarzenia, które zostawiają trwałe ślady na ich psychice. Wojenne dzieci mają koszmary, wojenne dzieci boją się życia. Ile z nich jeszcze zginie podczas niedorzecznych konfliktów dorosłych? Kto jest odpowiedzialny za ich cierpienie? Kto powie tym dzieciom, że straciły wszystko? Dzieci są największymi ofiarami konfliktów zbrojnych. UNICEF pragnie, aby nie było już w żadnej armii żołnierzy-dzieci. Wiele najmłodszych osób jest siłą i przemocą wcielanych do wojska. Niedawno te dzieci bawiły się zabawkami, dziś otrzymują broń i muszą zabijać. W jakim celu? Według szacunków, w codziennych konfliktach zbrojnych uczestnicy co najmniej 300 000 dzieci-żołnierzy. Po zakończeniu wojny nie mija cierpienie dzieci. Wiele z nich potrzebuje długotrwałej pomocy materialnej i psychologicznej.
Międzynarodowe organizacje dążą do zapewnienia właściwej ochrony i pomocy dzieciom. Konwencja o prawach dziecka (KPD) została ratyfikowana przez prawie wszystkie państwa, ale nie jest równie powszechnie stosowana. Właściwa ochrona praw dziecka należy do priorytetów polityki UE w dziedzinie praw człowieka. Dzieci, które przeżyją wojny będą tworzyć przyszłe społeczeństwo. Bez odpowiednich działań, te społeczeństwo nie będzie prawidłowo funkcjonowało.
