Światowy Dzień Środowiska 2024

Obchody Światowego Dnia Środowiska były 13 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Środowiska przypadły na 5 czerwca (środa).

Światowy Dzień Środowiska został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku pod hasłem „Tylko jedna Ziemia”. Głównym celem obchodów Dnia było zwrócenie uwagi międzynarodowych społeczeństw na globalną współpracę we wspólnym dążeniu do zmniejszenia zanieczyszczeń oraz zachowaniu gatunku ludzkiego.

Corocznie Święto obchodzone jest w ponad 100 krajach, w których organizowane są wydarzenia oraz akcje wspierające ekologiczny rozwój cywilizacji. Z okazji Święta na całym świecie ukazują się tysiące artykułów prasowych i wpisów na blogach poświęconych problemom środowiska czy miliony wpisów na Twitterze i Facebooku. W dużych, światowych miastach, np. na Time Square w Nowym Jorku, Piccadlly Cirucs w Lodnynie czy w witrynach Sieci Benetton można zobaczyć ekrany, na których wyświetlane są specjalne filmy o środowisku. Każdej edycji Światowego Dnia Środowiska przewodniczy inne miasto, wybierany jest też konkretny temat. Dotychczas gospodarzami były takie miejscowości jak Spokane, Dhaka, Ontario, Rajshahi, Islamabad, Nairobi, Bangkok, Bruksela, Meksyk, Sztokholm, Rio de Janeiro, Pekin, Londyn, Stambuł, Moskwa, Tokio, Delhi, Ułan Bator, Bridgetown, Rzym, Luanda, Ottawa. Hasło obchodów często jest powiązane z miastem gospodarzem. Od lat 70. XX wieku trochę się ich nazbierało, oto niektóre z nich:

- Woda gruntowa; Toksyczne związki chemiczne w łańcuchach pokarmowych człowieka
- Globalne ocieplenie; Globalne ostrzeżenie
- Dzieci i środowisko
- Topnienie lodu - gorący temat?
- Twoja planeta cię potrzebuje - połącz się z walką ze zmianami klimatu
- Wiele gatunków. Jedna planeta. Jedna przyszłość
- Podnieś swój głos, a nie poziom morza
- Siedem miliardów snów. Jedna planeta. Spożywaj ostrożnie
- Zero tolerancji dla nielegalnego handlu dzikich zwierząt
- Łączenie ludzi z naturą - w mieście i na lądzie, od biegunów do równika
- Pokonaj plastikowe zanieczyszczenia
Podczas Światowego Dnia Ochrony Środowiska nie może zabraknąć Hymnu Ziemi napisanego przez poetę Abhaya Kumara.

Każda zmiana klimatyczna wpływa na poziom wód oceanicznych. Międzynarodowe organizacje ostrzegają przed skutkami zmian klimatycznych. Wyższa temperatura wiąże się z różnymi przeobrażeniami w przyrodzie. Już przy podniesieniu temperatury o prawie 0.8°C, zaobserwowano szereg zjawisk, które wpływają na środowisko naturalne i życie ludzi: rekordowe upały, przesuwanie się stref klimatycznych, topnienie lodowców, silniejsze huragany, rozpad czapy lodowej Arktyki i lodów Antarktydy, podnoszenie się poziomu oceanów, czy kataklizmy takie jak, susze, pożary i powodzie, Według ekspertów do końca XXI wieku temperatura Ziemi wzrośnie o 3-4°C, a temperatura lądów - 4-7°C.