Światowy Dzień Śniegu 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Śniegu zostały 234 dni, czyli 7 miesięcy i 20 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Śniegu przypada na 21 stycznia (niedziela).

Światowy Dzień Śniegu (World Snow Day) jest jedną z części specjalnej Kampanii Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), która zorganizowana jest pod hasłem „Bring Children to the Snow". Celem Dnia jest promocja aktywnego wypoczynku w górach oraz propagowanie wiedzy dotyczącej sportów zimowych. Pomysł święta śniegu pojawił się w 2010 roku podczas Kongresu FIS w tureckiej Antalyi. W tym Dniu w ponad 39 krajach odbywają się wydarzenia związane z białym szaleństwem.

Pierwszy etap kampanii, zwany SnowKidz został uruchomiony w 2009 roku. Celem całej akcji jest promocja sportów zimowych we wszystkich krajach członkowskich. W Światowym Dniu Śniegu różne organizacje zachęcają dzieci w wieku 4-14 lat do uprawiania zimowych sportów. Główna koncepcja Światowego Dnia Śniegu została zawarta w trzech punktach. Dzień jest okazją do odkrycia czegoś nowego, czasem na śnieżną zabawę oraz pobudzaniem chęci do aktywności ruchowej w postaci zabawy o tej porze roku.

Corocznie w trakcie tego Dnia Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) organizuje wydarzenia zachęcające do uprawiania narciarstwa rekreacyjnego oraz snowboardu. Badania przeprowadzone w 2013 roku przez FIS pokazały, że w ciągu ostatnich kilku lat liczba osób aktywnie spędzających czas na śniegu znacząco spadła. Podczas Światowego Dnia Śniegu organizatorzy nie tylko promują aktywny wypoczynek jako metodę sprzyjającą zdrowiu, ale także zachęcają do zwiększonej ochrony środowiska naturalnego.

W trakcie Światowego Dnia Śniegu Międzynarodowa Federacja Narciarska dba o zachowanie bezpieczeństwa na stokach górskich. Dlatego przepisy opracowane przez FIS dla narciarzy i snowboardzistów, uważane są na całym świecie jako wyznaczniki do prawidłowego zachowania się na stokach górskich. W tym Dniu wszyscy uczestnicy poznają zasady bezpiecznej zabawy na śniegu.

W pierwszej edycji Światowego Dnia Śniegu udział wzięło około 200 tys. osób, zaś rok później już ponad 430 tys. Głównym ośrodkiem obchodów Dnia w Polsce jest Zakopane, w którym rozgrywane są zawody sportów zimowych, zjazdy z pochodniami czy organizowane koncerty. Pojawiają się również stoiska policji, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego.