Dzień Kubusia Puchatka 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Kubusia Puchatka zostało 27 dni.

W 2025 roku Dzień Kubusia Puchatka przypada na 18 stycznia (sobota).

Najmilszy i najsłynniejszy miś mieszkający w Stumilowym Lesie obchodzi swoje święto 18 stycznia. Kubuś Puchatek to postać uwielbiana przez dzieci i dorosłych na całym świecie.

Data obchodzonego Dnia Kubusia Puchatka upamiętnia urodziny pisarza Alana Alexandera Milne’a – twórcy legendarnego niedźwiadka. Pierwsza książka o przygodach misia „o bardzo małym rozumku” została wydana w 1926 roku. Od tego czasu Kubuś Puchatek i jego przyjaciele zdobyli serca wielu pokoleń. Imię bohatera książek pochodzi od imienia jednej z zabawek Christhoper’a Robina Milne’a, syna autora. Tłumaczenia nazwy misia są różne w zależności od kraju, na przykład w języku niemieckim imię niedźwiadka brzmi „Pu der Bär”, we francuskim „Winnie l’ourson” lub w węgierskim „„Micimackó”. Przygody przyjaciół ze Stumilowego Lasu zostały przetłumaczone na 46 języków (ukazał się nawet przekład w języku łacińskim w 1960 roku), zaś polskie tłumaczenie zawdzięczamy Irenie Tuwim. Sama tłumaczka zauważyła, że niemożliwa jest dosłowna interpretacja imienia misia i tak mały niedźwiadek został nazwany Kubusiem Puchatkiem. Dzięki tłumaczeniu pani Ireny Tuwim prawie każdy zna powiedzenia typu: „małe co nieco” lub „to, co tygrysy lubią najbardziej”.

Przygody przyjaciół ze Stumilowego Lasu doczekały się wielu ekranizacji, przedstawień teatralnych czy filmów animowanych. Większość zna Kubusia Puchatka jako misia ubranego w czerwoną koszulkę, ale pierwowzór znaczącą się różni od współczesnego. Pierwszym ilustratorem książek był E. H. Shepard, zaś w 1930 roku prawa do postaci Puchatka nabył Stephen Sledinger, który stworzył wygląd Kubusia znany większości dzieciom. Obecne prawa wydawnicze do publikacja książek o przygodach Puchatka posiada The Walt Disney Company, który wizerunek i nazwę misia zarejestrował w wielu krajach jako znak towarowy. Według „Forbesa” miś w czerwonej koszulce jest drugą po Myszce Miki najcenniejszą postacią fikcyjną. Przygody Kubusia Puchata i jego przyjaciół wciąż zachwycają, bawią i uczą dzieci na całym świecie. A wiele ponadczasowych wypowiedzi misia „o bardzo małym rozumku” często jest cytowanych, nie tylko przez najmniejszych czytelników, ale przede wszystkim przez dorosłych.