Światowy Dzień Pizzy 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Pizzy zostało 237 dni, czyli 7 miesięcy i 23 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Pizzy przypada na 17 stycznia (piątek).

Trudno sobie wyobrazić, że przed II wojną światową pizza była mało znana poza Włochami czy włoskimi społecznościami imigrantów. Pizza z niszowego kulturalnego posiłku stała się gwiazdą showbiznesu, gdziekolwiek się pojawi!

Celebrowanie Światowego Dnia Pizzy w dniu 17 stycznia jak i sama pizza pochodzą z Włoch. Dzień obchodów ustanowiono w 2017 roku, kiedy pizza otrzymała oficjalny tytuł Światowego Dziedzictwa Komitetu UNESCO ds.ochrony niematerialnej kultury. Na dzień święta wybrano 17 stycznia, dzień w którym w Kościele jest wspomnienie św. Antoniego Abate (zwanego obecnie Wielkim), uznawanego za patrona pizzerii.

Historia Pizzy


Od wieków ludzie jedzą pizzę w takiej czy innej formie. Od czasów starożytnych kawałki focacci zwieńczone preclami służyły jako prosty i smaczny posiłek dla tych, których nie było stać na dania lub podróżujących.

Ale to właśnie w Neapolu pod koniec XVIII wieku narodziła się pizza, jaką znamy dzisiaj. Pod rządami królów Burbonów Neapol stał się jednym z największych miast w Europie - i szybko się rozwijał. Przez długi czas gardzono pizzami sprzedawanymi na straganach na ulicach Neapolu. Kojarzone były z biedą, często były określane jako "obrzydliwe”, zwłaszcza przez zagranicznych gości. Wszystko zmieniło się w 1889 roku, podczas wizyty w Neapolu królowej Margherity Sabaudzkiej.

Na cześć królowej Margherity szef kuchni pizzy Raffaele Esposito stworzył Pizza Margherita! Nazwa pizzy pochodzi oczywiście od imienia królowej. Pizza reprezentuje włoską flagę: biel mozzarelli, czerwień pomidora i zieleń bazylii. Do początku XX wieku pizza i pizzerie pozostawały jedynie neapolitańską osobliwością, a dopiero później zaczęły stopniowo rozprzestrzeniać się na całym terytorium Włoch. Resztę zrobili włoscy emigranci, przywożąc pizzę na cały świat.

Ciekawostki na temat pizzy


Jest też wiele ciekawych faktów na temat pizzy! Na przykład Pizze we Włoszech miały pierwotnie kształt kwadratu.

W Stanach Zjednoczonych co sekundę zjada się około 350 kawałków pizzy, a w dniu święta futbolu amerykańskiego, Niedzieli Superbowl, tylko sama Pizza Hut sprzedała ponad 2 mln pizzy. W Stanach Zjednoczonych co roku sprzedaje się pizzę o wartości 38 miliardów dolarów

Pierwsza udokumentowana pizzeria na świecie została otwarta pod koniec XIX wieku w Port'Alba w Neapolu we Włoszech. Pierwszą pizzerią w Ameryce była Lombardi w Nowym Jorku - pierwotnie był to sklep sklep spożywczy, który zaczął sprzedawać pizze w 1905 r.. Pierwsza pizzeria w Polsce została otwarta w Słupsku w 1974 roku. Była to malutka pizzeria przy barze mlecznym "Poranek" prowadzonego przez PSS Społem.

Prawdopodobnie najdroższe pizze na świecie serwowane są przez włoskiego mistrza kuchni Renato Viola. Pizza o gustownej nazwie Louis XIII, serwowana jest w jego znakomitej pizzerii znajdującej się we Włoszech. Całość zwieńczona jest homarem, mozzarellą bawolą, trzema rodzajami kawioru, squilla mantis (śródziemnomorska krewetka) i różową australijską solą. Obecnie ta pizza kosztuje 8300 euro

Rekord świata pod względem wielkości największej pizzy wynosi 122 stopy i 8 cali średnicy (około 37,4 m). Pizza o nazwie „Ottavia” została wyprodukowana na Fiera Roma w Rzymie 13 grudnia 2012 r. Przez Dovilio Nardi, Andreę Mannocchi, Marco Nardi, Matteo Nardi i Matteo Giannotte z NIPfood. Pizza była również w 100% bezglutenowa i została stworzona, aby szerzyć świadomość dotyczącą zdrowych wyborów żywieniowych.

W różnych krajach świata jest wiele dni poświęconych pizzy. W Stanach Zjednoczonych, Polsce, Hiszpanii i wielu innych krajach świata dzień pizzy powszechnie obchodzony jest 9 lutego. Jednak światowa stolica pizzy, Włochy, obchodzi dzień pizzy 17 stycznia. W Brazylii Dzień Pizzy to 31 sierpnia, 5 września mamy Dzień Serowej Pizzy, 20 września to Dzień Pizzy Pepperoni. Miłość do pizzy jest tak wielka, że ​​każdego dnia i przy każdej okazji warto ją jeść!

Występowanie Światowego Dnia Pizzy w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek17.01.2023Światowy Dzień Pizzy 2023
Środa17.01.2024Światowy Dzień Pizzy 2024
Sobota17.01.2026Światowy Dzień Pizzy 2026
Niedziela17.01.2027Światowy Dzień Pizzy 2027
Poniedziałek17.01.2028Światowy Dzień Pizzy 2028
Środa17.01.2029Światowy Dzień Pizzy 2029
Czwartek17.01.2030Światowy Dzień Pizzy 2030
Piątek17.01.2031Światowy Dzień Pizzy 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 17 stycznia