Ich nieporadny styl chodzenia sprawia, że rozczulają wszystkich. Pomimo że sprawiają takie wrażenie, to pingwiny są bardzo sprawne i wytrzymałe. Dzień wiedzy o nich obchodzimy 20 stycznia.
Występują we wszystkich kolorach i rozmiarach Do rodziny pingwinów należy aż 17 gatunków. Różnią się od siebie diametralnie. Chociaż kojarzymy je z czernią i bielą, to np. pingwiny cesarskie mają też pióra żółte albo pomarańczowe, a pingwin australijski niebieskie. Najmniejsze z nich mogą mieć tylko 30 centymetrów, a największe nawet 130 cm. Chociaż pingwiny kojarzymy z połaciami białego śniegu i Antarktydą, to tylko 7 z 17 wspomnianych gatunków wybiera klimat arktyczny. Reszta zamieszkuje Amerykę Południową, dół Afryki, wyspy Galapagos i Australię. Europejczycy dowiedzieli się o ich istnieniu dopiero ok. 500 lat temu podczas wypraw pierwszych odkrywców. Można sobie wyobrazić ich zaskoczenie, kiedy zobaczyli to biało-czarne stworzenie stojące wyprostowane albo wyskakujące z wody.
Ich postura i sposób chodzenia sprawiają, że wydają się dosyć... pokraczne. Co ciekawe, ich nazwa pochodzi od łacińskiego „pinguis”, który oznacza „gruby” albo „tłusty”. Pomimo swojej figury potrafią zaskoczyć – pingwiny są bardzo szybkie, szczególnie w wodzie. Ich szybki styl pływania pozwala im na wyskakiwanie z wody na wysokość nawet 2 metrów. Robią tak dzięki powietrzu, które przechowują pomiędzy piórami – przydaje im się, kiedy w wodzie spotkają drapieżnika. To właśnie w wodzie spędzają najwięcej czasu i mogą nurkować na głębokość nawet 250 metrów – rekordzistę znaleziono na głębokości 565 metrów! Dzięki stylowi zwanemu saneczkowaniem mogą też bardzo szybko poruszać się po śniegu.
Co ciekawe, pingwiny są bardzo wokalne. Za pomocą głosu wybierają sobie partnera, ostrzegają się, komunikują z młodymi i nawiązują więzi. Według niektórych ich głos przypomina odgłosy wydawane przez...osła.
20 stycznia to nie jedyny dzień, kiedy obchodzimy ich święto –
Dzień Pingwina przypada 25 kwietnia. Nic dziwnego – te zwierzęta są zbyt interesujące, żeby przypisać im tylko jeden dzień w roku!