Światowy Dzień Snowboardu 2018

Obchody Światowego Dnia Snowboardu były 1712 dni, czyli 4 lata 8 miesięcy i 8 dni temu.

W 2018 roku obchody Światowego Dnia Snowboardu przypadły na 21 stycznia (niedziela).

Światowy Dzień Snowboardu został zainicjowany przez Światową Federację Snowboardu (WSF). W tym Dniu organizowane są liczne zawody, pokazy filmów snowboardowych, testy sprzętu oraz szkolenia. Dzień jest także okazją do spotkania się z miłośnikami tej dziedziny sportu. Liczne konkursy umożliwiają pokazanie własnych umiejętności w zakresie snowboardu.
Święto obchodzone jest od 2006 r. Do 2015 roku było obchodzone zazwyczaj w niedzielę przed Bożym Narodzeniem. 11-ta edycja 2016/2017 odbyła się 22 stycznia 2017 roku. Edycja 2018 także odbyła się w styczniu. Nie udało mi się znaleźć informacji o kolejnych edycjach tego sympatycznego wydarzenia.

A Polacy mogą pochwalić się licznymi sukcesami w snowboardzie. Jednym z najpopularniejszych sportowców w polskim snowboardzie jest wielokrotna olimpijka - Jagna Kinga Marczułajtis. Jej największym sukcesem jest czwarte miejsce podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City w slalomie gigancie równoległym. Dodatkowo dwukrotnie zajęła 1 miejsce na podium pucharu świata w 2004 i w 2006 roku w slalomie równoległym i raz zdobyła 3 miejsce w 2000 roku w tej samej kategorii.

Początkiem snowboardingu był 1965 rok, kiedy Sherman Poppen wymyślił „snurfera", czyli połączenie dwóch nart w jedną. Poppen zarejestrował swój pomysł w biurze patentowym, a następnie prawa koprodukcji przekazał firmie produkującej kule kręglarskie. W ciągu jednego roku sprzedano ponad 100 tys. „snurferów”. W 1981 roku odbył się w Leadville (Colorado) pierwszy na świecie konkurs snowboardowy, zaś w Japonii w 1982 roku powstała pierwsza organizacja snowboardowa (JSBA). Snowboarding stał się dyscypliną Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1998 roku. Do konkurencji olimpijskich należą half-pipe, slalom gigant równoległy, snowboard cross oraz slalom równoległy. Kraje, które dominują w snowboardzie to m. in. Stany Zjednoczone, Francja i Szwajcaria.