Dzień Dziadka 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Dziadka zostało 270 dni, czyli 8 miesięcy i 25 dni.

W 2025 roku Dzień Dziadka przypada na 22 stycznia (środa).

Dzień Dziadka w Polsce obchodzony jest 22 stycznia. Święto dziadków pojawiło się w kalendarzu kilka lat później od zainicjowanych obchodów Dnia Babci, najprawdopodobniej w latach 70. XX wieku. Na pomysł ustanowienia obchodów Dnia Dziadka wpadła Telewizja Polska. Telewizja ogłosiła konkurs, w którym jedną z nagród było ustalenie obchodów tego święta. W zabawie uczestniczyli popularni starsi panowie, a zwycięstwo przypadło Mieczysławowi Foggowi. Dzień Dziadka miał przypadać w dniu urodzin piosenkarza – 30 maja, ale data nie przyjęła się i do dziś, święto dziadków obchodzone jest po Dniu Babci.

Według polskiego zwyczaju, w tym dniu wnukowie składają życzenia dziadkom, wręczają laurki i drobne upominki. W szkołach i instytucjach opiekuńczych organizowane są przedstawienia dla dziadków. Amerykańskim odpowiednikiem Dnia Dziadka jest Narodowy Dzień Dziadków, który obchodzony jest wspólnie przez babcie i dziadków. Święto posiada swój hymn pt: „Piosenka dla Babci i Dziadka”, który odśpiewywany jest przez dzieci w trakcie uroczystości szkolnych. Wnukowie w tym dniu wręczają swoim dziadkom niezapominajki, symbolizujące wieczną pamięć i miłość. W swoje święto dziadkowie spędzają czas z rodziną.

W niektórych krajach szacunek do osób starszych jest silnie zakorzeniony w tradycji i kulturze. Na przykład w Japonii obchodzi się Dzień Szacunku dla Wieku, który przypada na trzeci poniedziałek września. Dzień ten został oficjalnie ustanowiony w 1966 roku, natomiast obchodzony jest od 1954 roku. Głównym założeniem tego dnia jest „oddanie czci i okazanie miłości starszym ludziom, którzy przez długie lata poświęcali swój czas społeczeństwu oraz aby uszanować ich wiek". W niektórych częściach Kraju Kwitnącej Wiśni inicjowane są festyny dla osób starszych, zaś wolontariusze rozdają osobom starszym specjalne obiady. W szkołach dzieci przygotowują specjalne tańce i piosenki do ceremonii, zwanej keirokai. Po ceremonii starsze osoby zapraszane są na poczęstunek. Co ciekawe, w tym dniu Japończycy tradycyjnie zakładają czerwoną odzież, bowiem zwyczaj nawiązuje do 60 urodzin, stanowiących jeden cykl życia w kalendarzu. Po 60 roku życia, osoby starsze znów są „dziećmi”. Również dzieci w Japonii nazywane są „aka-chan”, co znaczy czerwony.

Kalendarz na dzień dziadka
Zgodnie z kalendarzem w Polsce osobno obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Jednak w szkołach i przedszkolach te święta są łączone w Dzień Babci i Dziadka. Nauczycielki w przedszkolach i młodszych klasach szkół podstawowych wspólnie z dziećmi przygotowują akademię z występami artystycznymi i przygotowują drobne upominki. Jako, ze jest to początek roku, to popularnymi prezentami są kalendarze ze zdjęciami wnucząt lub Babci i Dziadka. Mając to na względzie przygotowaliśmy specjalny kalendarz do wydruku z ramką na zdjęcie na dzień babci i dziadka. Po wydrukowaniu takiego kalendarza w ramkę można zdjęcie wkleić lub po prostu narysować coś ładnego.