Dzień Babci 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Babci zostało 186 dni, czyli 6 miesięcy i 2 dni.

W 2025 roku Dzień Babci przypada na 21 stycznia (wtorek).

Dzień Babci został ustanowiony w celu podziękowania babciom za ich opiekę oraz bezinteresowną miłość. Święto jest uhonorowaniem wszystkich babć. W Polsce Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia. Pomysł zainicjowania tego dnia w Polsce pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie" w 1964 roku. Rok później święto zostało spopularyzowane przez „Express Poznański”, zaś w 1966 roku także „Express Wieczorny" ogłosił dzień 21 stycznia Dniem Babci. Według pewnej historii, obchody związane są z postacią znanej aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej, której ostatnią słynną rolą była postać Babci w sztuce „Drzewa umierają stojąc" Alejandro Casona. Aktorka wystąpiła w spektaklu 21 stycznia 1965 roku w poznańskim Domu Kultury MO. Aktorka w tym roku kończyła 85 lat. Redakcja „Expressu Poznańskiego” postanowiła uhonorować wiek aktorki tortem z napisem „dla babci”. Redaktor lokalnego czasopisma wręczając bukiet kwiatów i tort wmówił aktorce, że w Poznaniu obchodzony jest w tym dniu Dzień Babci.

W niektórych krajach święto babć obchodzone jest w różnym terminie. Na przykład w Rosji w 2009 roku pojawiło się święto „Dzień babci i dziadka", ale według mediów 15 października jest Rosyjskim Dniem Babci. W Stanach Zjednoczonych odpowiednikiem Dnia Babci i Dziadka jest Narodowy Dzień Dziadków. W Ameryce święto zostało oficjalnie zatwierdzone przez Kongres i prezydenta, zaś dzień obchodów został uchwalony w 1978 roku przez Jimmy'ego Cartera na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy. Święto w tym dniu obchodzone jest w Ameryce Północnej i w Kanadzie. Dzień ma także swój oficjalny hymn pod tytułem: „Piosenka dla Babci i Dziadka" (A Song For Grandma And Grandpa). Symbolem święta jest niezapominajka.

W tym dniu, w instytucjach oświatowych, opiekuńczych i religijnych organizowane są uroczystości poświęcone babciom i dziadkom. Rodziny wspólnie spędzają czas we własnym gronie. Wnuki wręczają dziadkom drobne upominki i pomagają w codziennych obowiązkach.

Na kontynencie europejskim, podobnie jak w USA czy Kanadzie, w niektórych krajach Dzień Babci obchodzony jest wraz z Dniem Dziadka, m. in. w Niemczech, Estonii i Holandii. Dzień Babci obchodzony jest we Francji w marcu, w Bułgarii- 20 stycznia, a w Brazylii w lipcu.