Dzień Flagi we Włoszech 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Flagi we Włoszech zostało 47 dni, czyli 1 miesiąc i 16 dni.

W 2025 roku Dzień Flagi we Włoszech przypada na 7 stycznia (wtorek).

Dzień Flagi we Włoszech obchodzony jest 7 stycznia, najważniejsze uroczystości mają miejsce w Reggio Emilia oraz w Rzymie. Flaga Italii powstała właśnie w Reggio Emilia, mieście dobrze znanym Polakom. Tam Józef Wybicki napisał nasz hymn, i co ciekawe – w tym samym roku powstała Tricolore.

Obchody Dnia Flagi we Włoszech

W 1996 roku powołano dwudziestoosobowy Komitet Narodowy, którego zadaniem było zorganizowanie pierwszego uroczystego upamiętnienia narodzin włoskiej flagi. Ostatecznie oficjalnie świętoustanowiono w 1997 roku, a okazja do tego była wyjątkowa - 200. rocznica jej narodzin. 7 stycznia w ramach Festa del tricolore. Włosi wywieszają flagi przed domami, są one również podnoszone na budynki publiczne. Uroczyste obchody z udziałem urzędników, żołnierzy, służb mundurowych, polityków i cywilów odbywają się w całym kraju, ale najważniejsze w Reggio Emilia i Rzymie.

W Reggio Emilia na Piazza Prampolini w obecności najważniejszych ludzi w państwie ma miejsce podniesienie flagi, przy akompaniamencie włoskiego hymnu, czyli Pieśni Włochów, której autorami są Goffredo Mameli i Michele Novaro. Atrakcją jest lot spadochroniarza z Brygady „Folgore”, który trzyma ze sobą gigantyczną flagę. Po oficjalnych uroczystościach mają miejsce różne inicjatywy kulturalne, koncerty, wystawy, zawody sportowe czy pikniki rodzinne.

W Rzymie bohaterami ceremonii przy Pałacu Kwirynalskim są kirasjerzy, to formacja kawalerzystów powstała w XVI wieku, chluba azurrich. Jedyny pułk kirasjerów we Włoszech Reggimento Corazzieri pełni funkcję gwardii honorowej prezydenta Włoch, 7 lipca prezentują się podczas parady i uroczystej zmiany warty.Wszystko to w obecności prezydenta oraz widzów.

Trocilore – flaga Włoch

Flaga Włoch, czyli Tricolore, narodziła się 27 grudnia 1796 roku w mieście Reggio Emilia podczas kongresu na którym zarządzono ustanowienie Republiki Cisalpińskiej, w tym terytorium Bolonii, Ferrary, Modeny i Reggio Emilia. Był to początek przyszłego niepodległego państwa włoskiego w okresie wojen napoleońskich. Sekretarz generalny republiki Giuseppe Compagnoni, zaproponował przyjęcie zielono-biało-czerwonej flagi, stąd nazywany jest przez mieszkańców Półwyspu Apenińskiego „Ojcem Tricolore”. Inspirował się liberalnymi ideałami rewolucji francuskiej, ale zamiast koloru niebieskiego wybrano zielony, na cześć mundurów straży obywatelskiej. Kolor zielony oznacza też wolność, nadzieję i śródziemnomorski krajobraz, biel to ośnieżone szczyty Alp i wiara katolicka, natomiast czerwień kojarzy się z krwią i męstwem włoskich bohaterów, którzy walczyli o zjednoczenie kraju.Historyczna sesja odbyła się wewnątrz wielkiej neoklasycznej sali, dziś nosi ona nazwę Sala del Tricolore i jest siedzibą Rady Miasta.

Rok po powstaniu Republiki Cisalpińskiej Napoleon zaadaptował flagę do Legionu Lombardzkiego i została oficjalnie flagą włoską. Używano jej m. in. w czasie Wiosny Ludów w 1848 roku i podczas walk narodowo-wyzwoleńczych, które w 1870 roku zakończyły się zjednoczeniem kraju. Przez te wszystkie lata osiągnęła status symbolu jedności narodowej.

W 1946 roku ustanowiono obowiązujący do dziś wygląd flagi, wcześniej miała ona m. in. godło Republiki Cisalpińskiej czy dynastii sabaudzkiej.

Co ma wspólnego Flaga Włoch z naszym pięknym krajem? Jak się okazuje, całkiem sporo. Tricolore powstała w 1797 roku w Reggio Emilia, czyli w tym samym miejscu i roku, w którym Józef Wybicki napisał „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech".

Występowanie Dnia Flagi we Włoszech w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota07.01.2023Dzień Flagi we Włoszech 2023
Niedziela07.01.2024Dzień Flagi we Włoszech 2024
Środa07.01.2026Dzień Flagi we Włoszech 2026
Czwartek07.01.2027Dzień Flagi we Włoszech 2027
Piątek07.01.2028Dzień Flagi we Włoszech 2028
Niedziela07.01.2029Dzień Flagi we Włoszech 2029
Poniedziałek07.01.2030Dzień Flagi we Włoszech 2030
Wtorek07.01.2031Dzień Flagi we Włoszech 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 7 stycznia