Walentynki we Włoszech 2025

Do najbliższych obchodów Walentynek we Włoszech zostało 85 dni, czyli 2 miesiące i 23 dni.

W 2025 roku Walentynki we Włoszech przypadają w piątek (14 lutego).

Panuje powszechne przekonanie, że tradycja obchodzenia Walentynek pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Nic bardziej mylnego - w Europie celebrowano Dzień Zakochanych już w średniowieczu - na terenie dzisiejszych Włoch, czyli w Cesarstwie Rzymskim. W dodatku to w Weronie rozgrywają się dramatyczne losy dwójki najsłynniejszych kochanków na świecie - Romeo i Julii. Trudno więc o bardziej romantyczne miejsce na Dzień Zakochanych niż Italia.


Włoska historia Walentynek

Za pierwowzór dzisiejszych Walentynek należy uznać Luperkalia, które w starożytnym Rzymie obchodzono 14 i 15 lutego. Mieszkańcy imperium oddawali hołd swoim bogom, w tym przypadku była to patronka kobiet Junona oraz bóg przyrody Pan (także symbol erotyzmu). W tym dniu wrzucano do urny imiona kobiet i mężczyzn - na podstawie losowania łączyli się oni w pary na czas święta, a niekiedy nawet na stałe. Był to jednak obrządek pogański, więc został zlikwidowany przez papieża w V wieku. Święto cieszyło się jednak tak dużym zainteresowaniem, że dość szybko je przywrócono, tyle że już jako chrześcijańskie wydarzenie. Uhonorowano w ten sposób męczennika św. Walentego, który sprzeciwiał się zakazowi zawierania ślubów przez żołnierzy. Kiedy cesarz rzymski Klaudiusz II odkrył, że patron zakochanych w tajemnicy udziela ślubów, skazał go na śmierć. Przed egzekucją św. Walenty zdążył zaprzyjaźnić się z córką strażnika więziennego i dzięki niemu odzyskała ona wzrok. Zostawił jej też pierwszą w historii walentynkę, na liście w formie serca napisał: „Od twojego Walentego”. Wyrok wykonano 14 lutego 270 roku, a więc w dniu, w którym na całym świecie obchodzi się Święto Zakochanych.


Walentynki we Włoszech

Werona, miasto Romeo i Julii

Dla Włochów Walentynki (La festa di san Valentino) to poważna sprawa, nie tylko dlatego, że to święto pochodzi z ich kraju. Italia uznawana jest przecież za jedno z najbardziej romantycznych miejsc na świecie, nic nie cieszy jej mieszkańców jak wieści, że ktoś się zaręczył albo żeni. To stąd pochodzą bohaterowie słynnego dzieła Szekspira „Romeo i Julia”. Akcja powieści dzieje się w Weronie, co zobowiązuje mieszkańców do hucznego obchodzenia Dnia Zakochanych. W ramach kilkudniowego festiwalu „Verona in Love” odbywają się koncerty, spektakle teatralne, pokazy filmowe czy konkursy na najpiękniejszy list napisany do Julii bądź na najdłuższy pocałunek. Z kolei na Piazza dei Signori uwagę przyciąga ogromne, podświetlone czerwone serce. Do miasta 14 lutego przyjeżdża oczywiście wiele par z całego świata, a szczególną popularnością cieszy się zwiedzanie domu Julii (Casa di Giulietta) przy via Cappelo. Legenda głosi, że kto dotknie piersi na posągu Julii, ten będzie miał szczęście w miłości.

Zakochani Włosi

W Italii znajdziemy wiele innych „romantycznych” miast, jak choćby Rzym, Florencja, Wenecja, Mediolan. Tam również odbywa się wiele specjalnych eventów przygotowanych z myślą o Walentynkach. Ale nie tylko duże miasta z przytupem świętują La festa di san Valentino. Św. Walenty jest patronem wielu włoskich miasteczek, stąd w dniu jego święta organizowane są w nich procesje, nabożeństwa i inne osobliwe wydarzenia, m. in. w Terni (miejsce urodzenia świętego) Vico del Gargano, Pozzoleone, Padwie, Palmoli, Quero czy Camogli (słynny Festiwal Kochanków). Często przewijającym się na nich motywem są pomarańcze, których jedzenie przynosi radość i szczęście. Ten magiczny eliksir symbolizuje też szczęśliwe panny młode i udane wesela.

Warto wspomnieć o tym, że Włosi wierzą, że pierwszy mężczyzna, którego w dniu Walentego ujrzy niezamężna kobieta zostanie jej mężem, lub przynajmniej przyszły wybranek będzie do niego podobny.

Kłódki – dowód miłości

Popularnym zwyczajem w całym kraju jest zamykanie kłódek na mostach czy balustradach. Bardzo zyskało to na popularności po ukazaniu się bestsellerowej książki „Ho voglio di te” Federico Moccia i filmu na jej podstawie. Bohaterowie zamykają w niej kłódkę na jednym z rzymskich latarni na moście Ponte Milvio i kluczyk wrzucają do Tybru, co symbolizuje, że już zawsze będą razem. Rytuał ten stał się tak powszechny, że władze wielu włoskich miast zabroniły tej praktyki, powołując się na względy estetyczne i kwestie bezpieczeństwa.

Włoskie zwyczaje na Walentynki

Walentynki we Włoszech pod wieloma względami przypominają te znane z innych krajów, a więc zakochani obdarowują się różnymi prezentami, chodzą do restauracji, kina itp. Popularne są oczywiście kartki miłosne, które kochankowie wręczają sobie nawzajem. Wśród walentynkowych włoskich przysmaków koniecznie trzeba wymienić specjalną edycję cukierków czekoladowych Baci produkowanych przez Peruginę. W błyszczącym czerwonym opakowaniu znajduje się słodkie wiśniowe nadzienie wraz ze specjalną romantyczną frazą.

Występowanie Walentynek we Włoszech w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota14.02.2026Walentynki we Włoszech 2026
Niedziela14.02.2027Walentynki we Włoszech 2027
Poniedziałek14.02.2028Walentynki we Włoszech 2028
Środa14.02.2029Walentynki we Włoszech 2029
Czwartek14.02.2030Walentynki we Włoszech 2030
Piątek14.02.2031Walentynki we Włoszech 2031
Sobota14.02.2032Walentynki we Włoszech 2032
Poniedziałek14.02.2033Walentynki we Włoszech 2033

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 14 lutego