Dzień Kobiet we Włoszech 2024

Obchody Dnia Kobiet we Włoszech były 46 dni, czyli 1 miesiąc i 15 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Kobiet we Włoszech przypadły na 8 marca (piątek).

Dla niektórych kobiet włoski mężczyzna to symbol namiętnego, przystojnego kochanka. Warto więc przyjrzeć się, jak traktują oni swoje rodaczki. Najlepszą do tego okazją jest sprawdzenie, jak wygląda Dzień Kobiet we Włoszech. Jakby nie patrzeć, to właśnie w starożytnym Rzymie obchodzono pierwowzór współczesnego święta pań.


Historia Dnia Kobiet we Włoszech

Święto o którym mowa, to Matronalia. Przypadało na pierwszy tydzień marca, obchodziły je przede wszystkim zamężne kobiety. Składały one bogini Junonie kwiaty i modliły się o szczęście w małżeństwie, z kolei panowie obdarowywali swoje ukochane prezentami. Można więc uznać, że pierwszy Dzień Kobiet obchodzony był w starożytnym Rzymie, a jego twórcą był legendarny założyciel Wiecznego Miasta Romulus.

W czasach współczesnych pierwszy Dzień Kobiet we Włoszech obchodzono 12 marca 1922 roku. Na świecie znano już podobne ceremonie, m. in. w Stanach Zjednoczonych czy Rosji. Włoska, oryginalna inicjatywa narodziła się ponad 20 lat później. W 1944 roku utworzono Unione Donne Italiane, czyli Związek Kobiet we Włoszech (złożony z pań z PCI, PSI, Partii Akcji, Chrześcijańskiej Lewicy i Demokracji Pracy), który wprowadził 8 marca Dzień Kobiet na uwolnionych od faszyzmu obszarach Italii.


Mimoza – symbol Dnia Kobiet we Włoszech

Mimoza pojawiła się w Europie pod koniec XIX wieku, przybyła z Australii. Dlaczego akurat stała się symbolem święta kobiet w Italii? Według jednych na ten pomysł wpadły działaczki Unione Donne Italiane, które skojarzyły że ten kwiat najlepiej oddaje siłę i charakter ruchu feministycznego. Mimozy to symbol siły i kobiecości a także wolności, ponieważ mogą zaadaptować się nawet w trudnych warunkach. To wszystko idealnie pasuje, ale trzeba wziąć pod uwagę również nieco bardziej prozaiczne powody - kwiaty te rozkwitały w okolicach 8 marca, poza tym były niedrogie i powszechnie dostępne, co dla kraju podnoszącego się po wojnie z pewnością miało znaczenie.

Obchody Festa della donna

- Na wesoło

Tak jak w Polsce mężczyźni wręczają kobietom kwiaty, kiedyś tulipany, dziś przede wszystkim róże, tak Włosi obdarowują Włoszki mimozami. Nawet nieznajome, to obrazek który można zaobserwować na ulicach wielu miast i miasteczek. Panowie z Italii podobnie jak w innych krajach, wręczają swoim damom drobne upominki, biżuterię itp.

We włoskich cukierniach i kawiarniach 8 marca rekordy popularności bije specjalne ciasto mimoza, czyli lekki tort biszkoptowy z kremem posypany dodatkowo biszkoptem. Imituje on kwiaty mimozy, które są trujące, więc nie ma szans by wykorzystać je w kuchni. Nie tylko włoskie lokale gastronomiczne mają coś specjalnego z okazji Festa della donna, ale i kina, puby, muzea czy kluby rozrywkowe. Panie zazwyczaj mogą liczyć na darmowy wstęp, a także na ciekawe, specjalnie dla nich przygotowane atrakcje.

- Na poważnie

Dzień Kobiet to święto, które ma korzenie polityczne, co widać także we współczesnych czasach. 8 marca jest okazją dla włoskich kobiet, by walczyć o swoje prawa. To właśnie we Włoszech odbywają się jedne z największych demonstracji grup feministycznych, przez cały tydzień organizowane są konferencje, manifestacje w różnych miastach, w tym oczywiście w Rzymie. Tematem przewodnim są przede wszystkim dyskryminacja, dysproporcje w zarobkach, przemoc wobec kobiet czy homofonia. Nierzadko te strajki przysłaniają z założenia sympatyczny charakter święta.

Występowanie Dnia Kobiet we Włoszech w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek08.03.2022Dzień Kobiet we Włoszech 2022
Środa08.03.2023Dzień Kobiet we Włoszech 2023
Sobota08.03.2025Dzień Kobiet we Włoszech 2025
Niedziela08.03.2026Dzień Kobiet we Włoszech 2026
Poniedziałek08.03.2027Dzień Kobiet we Włoszech 2027
Środa08.03.2028Dzień Kobiet we Włoszech 2028
Czwartek08.03.2029Dzień Kobiet we Włoszech 2029
Piątek08.03.2030Dzień Kobiet we Włoszech 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 8 marca