Wielki Piątek w Austrii 2025

Do najbliższych obchodów Wielkiego Piątku w Austrii zostało 270 dni, czyli 8 miesięcy i 27 dni.

W 2025 roku Wielki Piątek w Austrii przypada na 18 kwietnia (piątek).

Data Wielkiego Piątku oraz całych świąt Wielkanocnych zmienia się co roku. Niezależnie od tego, kiedy przypada, zawsze jest to jeden z najważniejszych dni w życiu religijnym chrześcijan. Jak obchodzi się go w Austrii?

Karfreitag – smutny piątek

Wielki Piątek nie jest świętem państwowym. Od 2019 roku jednak mieszkańcy krajów związkowych nie chodzą wtedy do pracy. Dzięki temu mogą przeznaczyć więcej czasu na zadumę i praktyki religijne. To dzień ścisłego postu i żałoby po śmierci Chrystusa.

Zgodnie ze zwyczajem nie odwiedza się miejsc rozrywki i spotkań towarzyskich. Aby nie rozpraszać uwagi doczesnymi troskami, w domu Austriacy wykonują tylko niezbędne czynności i prace. Ma to na celu skupienie się i pozostanie w ciszy, wymaganej także od dzieci. Mimo to w większości domostw trwają przygotowania do świąt, a kuchnia wypełniona jest kuszącymi zapachami. W Wielki Piątek jednak spożycie pokarmów ogranicza się do minimum. Pozwala to wierzącym skupić się na potrzebach duszy, a nie ciała, i zbliżyć się do zrozumienia męki Jezusa. Na talerzach najczęściej goszczą ryby – solone lub suszone dorsze.

Mieszkańcy Austrii nie wierzą w przesądy związane z drugim dniem Triduum Paschalnego. Mimo to według niektórych warto wybrać się nad strumyk przed wschodem słońca. Woda nabierana pod prąd w tym czasie ma podobno właściwości uzdrawiające choroby i dolegliwości.

Wielki Piątek w Kościele

Podobnie jak w innych krajach, w Austrii odbywa się nabożeństwo wielkopiątkowe. Wierni odwiedzają Grób Pański, aby w ciszy rozważać wszystkie wydarzenia. Organizowane są drogi krzyżowe i misteria męki Pańskiej. Najpopularniejsze odbywają się w Karyntii. Aktorzy bardzo szczegółowo odtwarzają przebieg wydarzeń krok po kroku – od modlitwy w Ogrójcu po samą śmierć.

W miejscowości Großarl położonej w Salzburgu od Wielkiego Czwartku do Wielkiego Piątku śpiewana jest Pieśń o Górze Oliwnej i cierpieniu Chrystusa – o każdej pełnej godzinie mieszkańcy wioski rozważają w niej kolejną stację drogi krzyżowej i głoszą zmartwychwstanie.

W Tyrolu, Salzburgu i Górnej Austrii można napotkać wystawy ruchomych szopek. Przedstawiają one fragmenty scen dotyczących śmierci Chrystusa. Podczas Triduum Paschalnego w całej Austrii nie słychać w kościołach dzwonów. Ich rolę przejmują kołatki – ważny element świąt Wielkanocy.

Występowanie Wielkiego Piątku w Austrii w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek07.04.2023Wielki Piątek w Austrii 2023
Piątek29.03.2024Wielki Piątek w Austrii 2024
Piątek03.04.2026Wielki Piątek w Austrii 2026
Piątek26.03.2027Wielki Piątek w Austrii 2027
Piątek14.04.2028Wielki Piątek w Austrii 2028
Piątek30.03.2029Wielki Piątek w Austrii 2029
Piątek19.04.2030Wielki Piątek w Austrii 2030
Piątek11.04.2031Wielki Piątek w Austrii 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 18 kwietnia